MARCEL WANDERS, golvlampa "Big Shadow", Cappelini, formgiven 1998
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 4 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
BERGÈRE, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
CHAMPAGNGEGLAS, 9 st, kristall, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 6,5 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
COLLIER, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 18 g
Slutpris6 500 SEK
Värdering8 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 8 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 2 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMLING VINTAGE, herrhandskar, vantar, mössor, 1900-tales första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
BROSCH, 18k guld, ABJ Stockholm 1949, vikt ca 5,3 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SOFFBORD, "Trippo", Ulla Christiansson, Karl Andersson & Söner
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
HATTASK, tidigt 1900-tal, märkt Paris, med damhattar bla 1920-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE, 2 vol, Östergötland I-II
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
ARMRING, 18k guld, G&J Stockholm 1946, Boliden, vikt ca 15 g
Slutpris5 100 SEK
Värdering5 500 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 10 st, porslin, Marimekko, Oiva, "Siirtolapuutarha"
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med granater, vikt ca 3 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
GUNNAR NYLUND och CARL-HARRY STÅLHANE, 2 st, stengods, Rörstrand
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, med 15 mindre diamanter, tot vikt ca 3 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt 1900-talets första hälft, efter "Es war ein König in Thule", oljemålning
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK