ARMRING, 18k guld, GVH Stockholm 1958, vikt ca 9,4 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 500 SEK
SERVISPORSLIN, 15 delar, Teichert, Meissen, 1900-talets första hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,76 ct
Slutpris4 000 SEK
Värdering6 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, försilvrad mässing, Frankrike, 1700-tal
Slutpris950 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k guld och vitguld, med smaragd 4,73 ct och mindre briljantslipade diamanter tot ca 0,80 ct
Slutpris12 000 SEK
Värdering14 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets första hälft, rokokodam, pastell
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, total vikt ca 5,9 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, sterlingsilver, med bla rubiner och safirer
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant ca 0,70 ct
Slutpris32 000 SEK
Värdering16 000 SEK
DAMARMBANDSUR, art déco, 1900-talets första hälft, silver, med turmaliner och markasiter
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, silver och förgyllt silver, med turmalin och markasiter
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
RING, 18k vitguld, med två briljantslipade diamanter tot ca 2,00 ct, sk syskonring
Slutpris20 000 SEK
Värdering40 000 SEK