MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM / ANITA DAHLIN, "Gläntan", ryamatta, formgiven 1969, ca 245x185 cm
Slutpris27 000 SEK
Värdering10 000 SEK
RÖLAKAN, matta, signerad och daterad SKLH 1936 (Södra Kalmar Läns Hemslöjd), ca 174 x 314 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering9 000 SEK
SMYCKESGARNITYR, 3 del, silver, Lennart Haglund, Stockholm 1966
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
VÅG, mässing, Lindells Vågfabrik AB Jönköping, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PUNCHMUGGAR, 17 st., silver, b.l.a GAB och Ceson 1953-1982, invändigt förgyllda, total vikt ca 508 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
ROBERTO MATTA, färgetsning, signerad och numrerad 98/100
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 500 SEK
ROBERTO MATTA, färgetsning, signerad och numrerad 91/110
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal, Stafsjö Bruk
Slutpris4 200 SEK
Värdering6 000 SEK
NANNY STILL, tillbringare, "Grapponia", Riihimäen, Lasi, Finland
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKAR, tenn, 2 par, S Ekström, Norrköping 1846-1848
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
SKYLTAR OCH KAPSYLÖPPNARE, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par ljusstakar / vaser, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK