KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Olga, tot vikt ca 177 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, Heribert Engelbert, Stigbert, tot vikt ca 13,7 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SERVISGLAS, 34 del, möjligen "Kronoberg" av Elis Bergh för Kosta
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
PER ENGSTRÖM, 1900-tal, 5 st, färglitografier, signerade numrerade 220/300
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OTTO SCHULTZ, 12 st, planschskisser för "Boet" Göteborg, flertalet signerade
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 SEK
CARL MALMSTEN, 7 del, matsalsmöbel, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 500 SEK
RING, 18k vitguld, briljantslipade diamanter tot ca 1,17 ct
Slutpris36 000 SEK
Värdering44 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 2 st, fönsterlampa samt kandelaber, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
WILHELM LINDVALL, färglitografi, signerad och numrerad IXX/XX,
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k vitguld, solitär briljantslipad diamant ca 0,10 ct, tot vikt ca 1,7 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
GRÖTSKÅL OCH BRINGARE, porslin, Rörstrand/Göteborg, omkring år 1900
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt England, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, större modell, modern tillverkning
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
THOMAS HELLSTRÖM, väggrelief, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering700 SEK
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702" Karl Andersson & Söner
Slutpris4 200 SEK
Värdering6 000 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, Konsthantverk Tyringe, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESKEDAR, 17 st snarlika, silver, Lappland, tot vikt ca 241 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
HELMUT SCHÄFFENACKER, väggrelief, stengods, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK