KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, "Gloria", ljusstake, för Klong
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
OLAVI LAINE, olja på duk, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
STEFANO GIOVANNONI, juicepress, Alessi, Italien
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, oljemålning
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
ERIK HÖGLUND, skulptur, glas och järn
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 000 SEK
HANS HAMNGREN, färgetsning
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ERIK CHAMBERT, 6 st stolar "Poem", 1950-tal
Slutpris60 000 SEK
Värdering80 000 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, old, ca 180 x 125 cm
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Adolf Lilja Stockholm 1848
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
FICKUR, 14k guld, tot vikt ca 79 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BROSCH, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,98 ct, vikt ca 15 g
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 SEK
PALLAR, 4 st, "Happy/Stool", Sara Larsson, för A2 Design Studio
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKE, mässing, Firma Svenskt Tenn
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
NORRMANN COPENHAGEN, 1 par, sidobord "Box", 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
FIGURIN, porslin, Pierrot D Charol, Rosenthal
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
AXEL OLSSON, etsning
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, jugend, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, tot vikt ca 11,7 g
Slutpris3 950 SEK
Värdering5 000 SEK
LEON RANSMEIER, "Revolver", 4 st barstolar, Wrong London, HAY
Slutpris1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
SVEN JONSON, 2 st, färglitografier
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
KLAFFBYRÅ, 1800-tal, fanerad med olika träslag
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
DIXON CLARK, England, olja på duk, signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
GOLVLAMPA, NK Nordiska Kompaniet, nr 32786, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
KOPPARTUNNA, 1800-/1900-tal, mindre modell
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, servisporslin 9 del, "Fructus", Arabia
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
JOEL KARLSSON, bord, "Buff", Karl Andersson & Söner
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, AB Stilarmatur Tranås, 1960-/70-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
BRICKBORD, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
FÅTÖLJ, rotting och bambu, 1900-talets mitt
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
BURK MED LOCK, Kolmårdsmarmor, 1800-/1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
LEON RANSMEIER, "Revolver", 3 st barstolar, Wrong London, HAY
Slutpris1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, MGAB, 1965
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
PETER J LASSEN, Montana, förvaringshurts, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
LODUR, omkring år 1900
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, solitär briljantslipad diamant ca 0,11 ct, tot vikt ca 2,2 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, svartlackerat gjutjärn
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
FOLKE ARSTRÖM, 49 del, "Thebe", bestick, Gense
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, Kosta, 1980-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Löfman MGAB 1984
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK
JOEL KARLSSON, soffbord, "Buff", Karl Andersson & Söner
Slutpris250 SEK
Värdering1 500 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal
Slutpris950 SEK
Värdering400 SEK