SKRIVBORD, empirstil, 1800-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 200 SEK
VÄRMEFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad och numrerad XX - XXXVII
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
GÄRSNÄS, soffbord, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MATTA, rya, 1900-talets mitt, ca 117x175 cm
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, Skandiform, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SVEN OLSSON, skulptur, trä, signerad, sannolikt 1960-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
SILVERBESTICK, 7 del, bla soppslev, barnbestick, tot vikt exkl soppslev ca 139 g
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
HUMIDOR, 1800-talets andra hälft, fanerad med mahogny
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
MARTELA, karmstol, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TENNSOLDATER, samling, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSPENDYL, brons, Frankrike, sent 1800-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
EMPORIO ARMANI, armbandsur, stål
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LUKTDOSOR, 3 st, silver, bl a England, vikt ca 53 g
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
LUKTDOSA, förgyllt silver, England, 1800-tal, vikt ca 16 g
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
PALL, 1900-talets mitt
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
SILVERBESTICK, olika modeller, tot vikt ca 509 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
MOCKASKEDAR, 11+11 st, silver, tot vikt ca 222 g
Slutpris950 SEK
Värdering700 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design Habits studio, Italien, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
SKEDAR, 2 st, silver, Danmark, tot vikt ca 154 g
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
BRITT-INGER PERSSON, skulptur, gips
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 500 SEK
MOVADO, armbandsur, 1950-/60-tal, "Calendoplan", guld på stål
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
CALVIN KLEIN, damarmbandsur, stål
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
HÄNGE MED KEDJA, silver, Sigurd Persson Stockholm 1963
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
OLE WANSCHER, "OW149 Colonial Chair", Carl Hansen & Søn, samtida
Slutpris18 000 SEK
Värdering15 000 SEK
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Sahara", Lammhults, 2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SPETSDOSA, silver, 1700-/1800-tal, svenska stämplar, vikt ca 37 g
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
THOMAS BENTZEN, sidobord "Around Coffee Table", för Muuto
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, porslin, Kina, 1800-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering500 SEK
KOFFERT, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LORNJETT OCH TEATERKIKARE, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KESHAN, orientmatta, ca 291x197 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering9 000 SEK
VAS OCH SKÅLAR, silver, tot vikt ca 437 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅL, silver, GAB Stockholm 1927, vikt ca 316 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
JOEL KARLSSON, soffbord, "Buff", Karl Andersson & Söner
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS, silver, Danmark, jugend, tidigt 1900-tal, vikt ca 225 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 294 x 202 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
ULLKORG, Gotland, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
SYBORD, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, barpallar, 1 par, "Pirkka", Artek, Finland 2014
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamanter, tot ca 5,2 g
Slutpris1 850 SEK
Värdering2 500 SEK
SEXTANT, mässing, sannolikt England, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SÄNGBORD / SIDOBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK