MAT- OCH KAFFESERVIS, 44 del, "Maria", Rosenthal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SERVISGLAS, 29 del, möjligen "Kronoberg" av Elis Bergh för Kosta
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SOCKERSKRIN, sterlingsilver, vikt 217 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,3 g
Slutpris850 SEK
Värdering1 100 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Grazia", Gustavsberg, 1940-/50-tal, större modell
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, 1960-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
ANNA MARIA ZETTERSTRAND, "Kok- och hushållsbok", Norrköping 1891
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SILVER, 4 del, GAB, år 1931/32, total vikt ca 275 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN/BING & GRÖNDAHL, 3 del, porslin
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, Frankrike, sent 1800-tal
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 000 SEK
PLUNTA, FAT OCH ASKFAT, silver/sterlingsilver, tot vikt ca 285 g
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
HAMADAN, orientmatta, antik, ca 147 x 313 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
TERRIN, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, numrerad 41/75 och signerad med blyerts
Slutpris30 000 SEK
Värdering20 000 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
GLASSERVIS, 43 delar, Halmstads kristallsliperi, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
AFGHAN, orientmatta, galleri, ca 292x81 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
POKAL, silver, 1955
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
HELLA JONGERIUS, "Polder" soffa, för Vitra, 2000-tal
Slutpris15 000 SEK
Värdering8 000 SEK
GOLVLAMPA, bonad björk, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PIANODRAGSPEL, L'Artigiana, Italien, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
SALONGSBORD, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Pascal Mourgue, Fermob
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing, Frankrike, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
COLLIER, silver, Stigbert, Stockholm 1943
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
SUPKOPPAR, 6 st, silver, tot vikt ca 120 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, svartlackerat gjutjärn
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
FOTPALL, Howardmodell, 1900-/2000-tal
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
CHIFFONJÉ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
SKYLT, gjutjärn, "Motala Verkstad", 1927
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DOSA, silver, England, 1800-tal, vikt ca 30 g
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BY LASSEN, 6 del, ljusstakar "Kubus 1" samt "line" och "base 4"
Slutpris400 SEK
Värdering1 200 SEK
STOLAR, 4 st, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
CARL MALMSTEN, 8 stolar, "Ambassadör"
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
DOSOR, 3 st, trä, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FISKGRYTA, koppar, Skultuna, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PIERO LISSONI, divansoffa, Living Divani, Italien
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-tal, tvådelat
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, funkis, 1930-/40-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK