BORDSLAMPSFOT, Frankrike, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
LOCKURNA, Villeroy och Boch, Wallerfangen, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SEKRETÄR, rokokostil, 1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
DAGBÄDD, Bolia, 2000-tal, Danmark
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
EMIL FRIBERG, 1900-talets första hälft, porträtt, pastell
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, 1 par, engelsk stil, sent 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
STOLAR, 5 st, 1900-talets mitt, bonad björk
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, "Split Back", Innovation, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
MARTELA, dokumentskåp, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
MATBORD, 1950-/60-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
RÖKBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SOFFBORD, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
ELDRIST, för hörn, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 7 del, porslin, "Musselmalet", Danmark
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARFÖREMÅL, 2 delar, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BY LASSEN, 6 del, bla ljusstakar "Kubus 1"
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, barpallar, 1 par, "Pirkka", Artek, Finland 2014
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
OMEGA & CERTINA, 4 st, damarmbandsur
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
KOPPARBASE, tidigt 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Lammhults, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
BRICKBORD, HAY, "Tray Table", samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
INDUSTRILAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Arper, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Louis XVI-stil, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
BERGÈRE, Louis XIV-stil, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS, glas, Nuutajärvi, Notsjö, 1950-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
PALLAR, 3 st, Kinnarps, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SWEDESE, fåtölj, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, sterlingsilver, med etui
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
CABARET MED BRICKA, porslin, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
HAY, "Marble tray", fat, cararramarmor
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, 2 st vaser, stengods, Rörstrand
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 000 SEK
WILHELM KÅGE, 41 del, "Liljeblå", Gustavsberg
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 9 st, tallrikar, "Musselmalet"
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SÄNGBORD, 1 par, omkring år 1900
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
MEISSEN, 3 del, porslin, lökmönstret
Slutpris1 500 SEK
Värdering700 SEK
KARMSTOL, allmoge, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing, Elit AB Danmark, 1960-/70-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 6 del, porslin, "Musselmalet"
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK