SKÅL PÅ FOT, mässing, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ROBERTO MATTA, färgetsning, signerad och numrerad 98/100
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 500 SEK
ROBERTO MATTA, färgetsning, signerad och numrerad 91/110
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 500 SEK
RESVÄSKA MED VINTAGE, dam, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 230x175 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
VAS, gröntonat glas, större modell
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
HERRARMBANDSUR, Seiko, Sapphire
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, "Alexandra", Fogia, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal, Stafsjö Bruk
Slutpris4 200 SEK
Värdering6 000 SEK
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
NANNY STILL, tillbringare, "Grapponia", Riihimäen, Lasi, Finland
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
PÄLS SAMT MÖSSA, mink, Saga Mink
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SÄNGVÄRMARE, 2 st, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BARSKYLTAR, 8 st, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, tenn, 2 par, S Ekström, Norrköping 1846-1848
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
SKYLTAR OCH KAPSYLÖPPNARE, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, 1900-tal, bronserad ram
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par ljusstakar / vaser, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SVEN LIDBERG, färglitografi, signerad och numrerad 62/270
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BILL STUMPF OCH DON CHADWICK, kontorsstol, Herman Miller, "Aeron Chair"
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
SANDIN OCH BÜLOW, 6 st, barpallar, Materia, "Bönan"
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJER, 1 par, England, 1900-/2000-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering300 SEK
SKÄNK, Åmells, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
BY LASSEN, 3 del, ljusstake, skål och bas, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, med solitär briljantslipad diamant ca 0,62 ct
Slutpris13 500 SEK
Värdering14 000 SEK
CHESTERFIELDSOFFA, England, 1900-/2000-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
BYRÅ, Grange, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
PETER DAHL, krogscen, färglitografi
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
HURTSSKRIVBORD, Grange, England, sent 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 6 st, "Dune", Pascal Mourgue, Fermob
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
SOFFA, Thonetstil, tidigt 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
MATSKEDAR, 4 delar, 1800-tal, silver, tot vikt ca 220 g
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad och numrerad XX - XXXVII
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
KAFFESKEDAR, 11 st, GAB, CGH, silver, år 1933/36 total vikt ca 137 g
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
MATSKEDAR, 6 st, år 1849/1851, total vikt ca 306 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering700 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt England, 1800-tal, olja på duk, otydligt signerad
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-/1900-tal, brons
Slutpris3 500 SEK
Värdering4 000 SEK
GREPSKÅL, målad plåt, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
PATRICIA URQUIOLA, 4 st, "Comback", karmstolar, Kartell
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SKRIVBORD MED UPPSATS, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK