HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 5,8 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, kedjans vikt ca 2,7 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, 18k guld, sk trois coleur, tot vikt ca23 g
Slutpris8 300 SEK
Värdering10 000 SEK
HENNING HOUGAARD, oljemålning, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPÅNKORGAR, 3 st, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering200 SEK
ENTREPRENADMASKINER/LEKSAKER, 6 st, Joal, Spanien, Volvo BM, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMEKNIV, halvhornkniv, signerad J.L., sannolikt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TIDNINGSHYLLA, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 4,5 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, Bismarcklänk, vikt ca 13,9 g
Slutpris4 700 SEK
Värdering6 000 SEK
COCKTAILGLAS, 10 st, olikfärgat glas, 1940-/50-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 5,6 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
MATTA, "Peas", HAY, Danmark, ca 170 x 240 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
OLLE ALBERIUS, ytterfoder, glas, "Flora", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ULLA CHRISTIANSSON, "Trippo T4", soffbord, Karl Andersson & Söner
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SILVERSMYCKEN, samling, bl a med bärnsten, kolsten, mestadels 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
THOMAS BENTZEN, bänk, Muuto, "Linear"
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
FLADDERMUSFÅTÖLJ, 1950-tal, svartlackerad stomme
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
MEISSEN, skålfat, porslin, lökmönstret, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HEE WELLING, 1 par stolar, "About a chair", HAY
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
ARBETSSKIVA, till Stringsystem, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, "Minnie May Wood", Maze, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, silver, 1900-talets mitt, med markasiter
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FRANCIS DE LASSUS SAINT-GENIES, färglitografi, signerad och numrerad 170/200
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
KAFFEKVARN, gjutjärn, Husqvarna, sannolikt 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ANSEHLM DAHL, oljemålning, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
NILS & KAJSA STRINNING, stringhylla, etikettmärkt, 2 gavlar och 3 hyllplan, höjd ca 77x20 cm
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, "Liljekonvalj", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
YTTERFODER, 1 par, porslin, "Empire", Waldemarsudde, Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOPPTERRIN, porslin, "Blue Willow", sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
PER CEDERBANK, blandteknik, signerad
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 6 del, porslin, "Blå Blomst"
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, lockurna, porslin, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, med diamanter, tot vikt ca 4,9 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, i form av änglar
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HEE WELLING, stol, "About a chair", HAY
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER, 18k guld, med sju diamanter, tot vikt ca 22,5 g
Slutpris8 100 SEK
Värdering9 500 SEK
VITRINSKÅP, 1930-/40-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
YRJÖ EDELMANN, färglitografi, signerad och numrerad 122/375
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, pastell, 1900-tal, otydligt signerad
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, miniatyrvas, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 4,6 g
Slutpris1 550 SEK
Värdering2 000 SEK
COASTERS, 6 st, sterlingsilver, stämplar Asahi, orientaliska, tot vikt ca 141 g
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
BURK, sterlingsilver, sannolikt Danmark 1950-/60-tal, vikt ca 111 g
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, Tibet, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ROLF BERG, 4 st ljuslyktor, keramik, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1900-talets mitt
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
ANDREAS ENGESVIK, soffa, "Gather", Edsbyn, 2000-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK