JACK RÄNGE, 6 st karmstolar, Gemla, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
MODELLSKEPP, 1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, konstrotting, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFA, 3-sits, konstrotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
FERMOB, trädgårdsbord, "Opera"
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
SPEGEL, större modell, valnöt, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
SLAGBORD, 1950/60-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK
SOFFBORD, konstrotting, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORD, konstrotting, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVMASKIN, Underwood, No3, 1900-talets början
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
STOLAR, 6 st, böjträ, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering1 200 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Louis Seize stil, omkring år 1900
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
SPEGEL MED KONSOL, gustaviansk stil, 1900-talets början
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
LOCKURNOR, 2 st, "Capri", Von Schierholz och troligen Neapel, sannolikt 1930-tal.
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, gjutjärn, 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
CAFÉSTOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, rokokostil, träskuren ram
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPA, Bitossi, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
SKRIVBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
HUGGARE, 3 st, orientaliska, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STOL, 1900-talets första hälft, tunna
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, 1800-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
STOLAR, 6 st, Hans K, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
KOPP MED FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris6 500 SEK
Värdering300 SEK
JORDGLOB, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, 1700-/1800-tal, målat
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 800 SEK
SPEGEL, 1940-tal, tredelad
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
PIERO LISSONI, soffa, "Box", Living Divani, Italien
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 000 SEK
ERIK HÖGLUND, 1 par, bokstöd,, glas, Boda 1960-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM / ANITA DAHLIN, "Gläntan", ryamatta, formgiven 1969, ca 245x185 cm
Slutpris27 000 SEK
Värdering10 000 SEK
RÖLAKAN, matta, signerad och daterad SKLH 1936 (Södra Kalmar Läns Hemslöjd), ca 174 x 314 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering9 000 SEK
SVEN OLSSON, skulptur, trä, sannolikt 1960-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMLING SILVER, 29 delar, total vikt ca 776 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SMYCKESGARNITYR, 3 del, silver, Lennart Haglund, Stockholm 1966
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, stengods, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering1 200 SEK
SPELBORD, omkring år 1900
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VÅG, mässing, Lindells Vågfabrik AB Jönköping, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SÄNGBORD, 1 par, Grange, England, sent 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
SKRIVSTOL, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
BARSTOLAR, 2 st, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
FOTPALL, Howardstil, samtida
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 SEK
SÄNGBORD / SIDOBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
PUNCHMUGGAR, 17 st., silver, b.l.a GAB och Ceson 1953-1982, invändigt förgyllda, total vikt ca 508 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅL PÅ FOT, mässing, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK