BORDSLYSTRAR OCH VÄGGLAMPETT, 5 del, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
ANDERS PEHRSON, golvlampa, "Knubbling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ERIK WÖRTZ, 4 st, stolar, "Lena", IKEA, 1970-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
KANDELABER, alabaster och brons, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
SPÅNKORG, 1900-talets mitt
SPÅNKORG, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
ÅKGRÄSKLIPPARE, Husqvarna R112C, 2015
Slutpris12 500 SEK
Värdering10 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, 3 st, stolar, "Öresund", Bra Bohag / AB Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Slutpris5 800 SEK
Värdering5 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
URNA, gjutjärn, samtida
URNA, gjutjärn, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SVEN ENGSTRÖM OCH GUNNAR MYRSTRAND, 1 par sängbord, snarlika, "Casino", 1960-/70-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPA, PR Home, 2000-tal
GOLVLAMPA, PR Home, 2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Porcelain Manufactory Plaue, GDR, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SUSANNE SYLWAN, färglitografi, signerad och numrerad 147/260
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 18 g
Slutpris6 600 SEK
Värdering8 000 SEK
SYBORD, nyrokoko, 1800-talets slut
Slutpris2 200 SEK
Värdering400 SEK
KAARE KLINT, "Safari Chair", Danmark, sannolikt 1960-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
BERTA HANSSON, färglitografi, signerad och numrerad 59/260
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
NORDISKA KOMPANIET, NK, soffbord, 1950-/60-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
DALAHÄST, större modell, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
STOLAR, 4 st, sk göteborgsstolar, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-tal
BÄNK, allmoge, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
URNOR, 1 par, gjutjärn
URNOR, 1 par, gjutjärn
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKAR, 10 st, mässing, 1900-tal, bl a Skultuna och Jämtslöjd
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, kristall, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 5 st, Bauhausstil, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal, kromad metall, kupa av vitt glas
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
VASER, 1 par, svart glas, art déco, sannolikt 1930-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
PLUNTOR, 2 st, glas, 1800-tal, handmålad dekor
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PAPPERSKORG, Lundqvist Inredningar, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1800-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 800 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets mitt, bronserad, skiva av kolmårdsmarmor
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSPUMP, gjutjärn, 1900-talets början
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
VAGNSLYKTOR, 1 par, mässing, London Lamp Co, sannolikt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HERRBETJÄNT, FR, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGSKÅP, 1800-tal, målat
VÄGGSKÅP, 1800-tal, målat
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
SOFFA, 1900-talets början, rödmålat trä
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
STORMLYKTA, Anchor, Kina, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, 5 st, varav 3 st från Ole Lynggaard, bl a silver och odlade pärlor
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 000 SEK
LÅS TILL COLLIER, 14k guld, vikt ca 9,9 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 14k guld, tot vikt ca 11,8 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
TVÄTTSERVIS, porslin, England, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
JOAN MIRÓ, utställningsaffisch, Galerie Maeght
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
BÄNK, allmoge, 1900-tal
BÄNK, allmoge, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK