MONICA BACKSTRÖM, skulptur, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MARIAN ZAWADZKI, golvvas, lergods, Tilgmans Keramik
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FRANS WILHELM ODELMARK, olja på duk, signerad Venedig
Slutpris3 400 SEK
Värdering8 000 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
ELIAS SEHLSTEDT, olja på duk, signerad och otydligt daterad
Slutpris1 800 SEK
Värdering8 000 SEK
BESTICK, 11 del, silver, tot vikt 280 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
KORGSTOL, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
GOLVUR, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, möjligen Carl Fagerlund, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
MILAN VOBRUBA, färglitografi, signerad och daterad 76
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, sk Butler's tray, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
IB KOFOD-LARSEN, skrivbord, Seffle Möbelfabrik, 1950-/60-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
JOHN FALCONAR SLATER, England, 1800-tal, olja på pannå
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Kalle", Gustavsberg
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 SEK
CHESTERFIELDSOFFA, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, "B 54", Markaryd, 1950-/60-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 500 SEK
TAKKRONA, stomme av mässing, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, England, 1800-tal, olja på duk
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKKRONA, majolika, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BYRÅ, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
MATSALSMÖBEL, 11 del, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFBORD, Edmund Pedersen, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PHILIPPE STARCK, 1 par karmstolar, "Louis Ghost", Kartell
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
FERMOB, trädgårdsbord, "Opera"
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
KAYSERI, orientmatta, semiantik, silke, ca 119 x 178 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
MAURICE BLANCHARD, blandteknik, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BÄGARE, 3 st, silver, GAB, 1950-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, vikt 6 g
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 500 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1950-/60-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
PALL, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 2000-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 500 SEK
ÄGGHÖNOR OCH VAS, 3 st, keramik, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS, glas, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
TAKKRONA, mässing, Skultuna, 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
HÄNGEN OCH ÖRHÄNGEN, 4 del, 18k guld, tot vikt 3,5 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
KNIV, Segerström, Eskilstuna, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
KELIM, matta, galleri, ca 295 x 80 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
ARDY STRÜWER, färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK