TIDNINGSHYLLA, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, med bruna och vita fasettslipade stenar
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
TAPIO WIRKKALA, "Ultima Thule", glas, Iittala, Finland
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 0,8 g
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Kalle", Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering700 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Charlotta", Gustavsberg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Boréns, sannolikt 1960-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SKÅL, brons, sannolikt 1800-tal eller äldre
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
URNA, gjutjärn, samtida
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, "Wood Lamp", TAF Architects för Muuto, Muuto
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, silver, K Andersson Stockholm 1932, vikt ca 324 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
COLLIER, 18k guld, Bismarck, vikt ca 18,9 g
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 SEK
EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, keramik, "Luna 7", Bo Fajans, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
BARPALLAR, 4 st, gjutjärn
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 000 SEK
GARDIN, "Kejsarkrona", Arne Jacobsen, Almedahls, 1983
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, 1800-/1900-tal, osignerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPSFOT, glas, Färe Marcolin (FM) Konstglas, Ronneby, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ACHILLE OCH PIER CASTIGLIONI, bordslampa, "Gatto", Flos, formgiven 1960
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 SEK
KISTA, allmoge, daterad 1874
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, AB Stilarmatur, 1900-talets andra hälft, mässing
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
GUNNAR ANDER, kandelaber, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SVÄN GRANDIN, pastell, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGEN, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 5,3 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅP, barock, 1700-tal
Slutpris850 SEK
Värdering3 000 SEK
ÅKE OHLMARKS, 5 st, "Sveogöternas rike"
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄXTPRESS, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BORD, funkis, DS-stålmöbler, Malmö, 1930-/40-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
RINGAR, 2 st, 18k vitguld, en med solitär briljantslipad diamant, tot vikt ca 4,9 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
KALK, silver, art déco, tot vikt ca 339 g
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, Bitossi, 1900-talets andra hälft, Italien
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
VAS, stengods, Rörstrand, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, större modell
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PÄRLCOLLIER OCH ARMBAND, 1900-talets andra hälft, odlade pärlor, silverlås
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, tot vikt ca 9,3 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
RING, 20k guld, vikt ca 5,8 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
SKÅP, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SMYCKEN OCH KLOCKOR, mestadels 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
MARI SIMMULSON, vas, keramik, "Rhodos", Upsala Ekeby, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ENSTENSRING, solitär briljantslipad diamant ca 0.67 ct, kvalitet ca I-J/VS
Slutpris9 200 SEK
Värdering10 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 4 par, 18k guld, tot vikt ca 7 g
Slutpris2 300 SEK
Värdering2 500 SEK
KONSOLBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SERVISDELAR, 36 st, glas, "Påfågel", Orrefors
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag", golvlampor 1 par, för Rubn
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
HÄNGE OCH RING, 18k guld, tot vikt ca 9,8 g
Slutpris3 500 SEK
Värdering4 000 SEK
ASSIETTER, 5 st, porslin, Kina, sannolikt 1700-tal eller äldre
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 11 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 500 SEK
HAY, fåtölj, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK