PER ENGSTRÖM, 1900-tal, 5 st, färglitografier, signerade numrerade 220/300
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OTTO SCHULTZ, 12 st, planschskisser för "Boet" Göteborg, flertalet signerade
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 SEK
CARL MALMSTEN, 7 del, matsalsmöbel, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 500 SEK
COLLIER, tigeröga, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
RING, 18k guld, vikt 7,3 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, glas, Kosta, 1980-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGEN, RING OCH ÖRHÄNGEN, 18k guld, tot vikt 9,5 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k vitguld, briljantslipade diamanter tot ca 1,17 ct
Slutpris36 000 SEK
Värdering44 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 2 st, fönsterlampa samt kandelaber, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, Certina, 18k guld
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
STEGE, trä, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
WILHELM LINDVALL, färglitografi, signerad och numrerad IXX/XX,
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SPEGELLAMPETT, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 500 SEK
SKULPTUR, brons, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k vitguld, solitär briljantslipad diamant ca 0,10 ct, tot vikt ca 1,7 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOL, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
GRÖTSKÅL OCH BRINGARE, porslin, Rörstrand/Göteborg, omkring år 1900
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 3 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
FÄLLBORD, "Björnsholm", ur IKEA:s 1700-tals serie
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt England, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, större modell, modern tillverkning
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, karmstol, "Arka", 1950/-60-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, 2 st, dalahästar, målat trä
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, rya, 1900-talets mitt, ca 100 x 145 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
THOMAS HELLSTRÖM, väggrelief, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 SEK
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702" Karl Andersson & Söner
Slutpris4 200 SEK
Värdering6 000 SEK
NILS LANDBERG, 11 st vinglas, "Prelude", Orrefors
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj "Lamino", Swedese
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESKEDAR, 17 st snarlika, silver, Lappland, tot vikt ca 241 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR NYLUND, 3 st, ytterfoder, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KIRMAN, orientmatta, semiantik, ca 220 x 310 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 500 SEK
TAKLAMPA, bronserad metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
PUNCHMUGGAR, 6 st, silver, Ceson, tot vikt ca 190 g
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
PALL, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 20k samt 18k, tot vikt 4,9 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, 5 st, ytterfoder, Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
KRUS MED LOCK, lergods, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK