SKRIN, sannolikt 1800-tal
SKRIN, sannolikt 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
ÖRJAN WIKSTRÖM, linoleumsnitt, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KURT BJÖRKEGREN (1929-2015), oljemålning, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SABINA GRUBBESON, taklampa, "Spin 39", Från Pholc
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
ANNE WALKER, färglitografi, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
MÄSSINGSFÖREMÅL, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, dubbelvävd, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ANNA-LISA THOMSON, figur, lergods, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK
FICKURSNYCKEL, 18 k guld, vikt ca 3 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPSFOT, nysilver, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 3 st snarlika, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGLAMPA, Bergboms, mässing, "V-118", 1960-/70-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
HARRI KOSKINEN, fåtölj "Lounge Chair HK002", Artek, Finland
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
KARMSTOL, 1900-talets mitt
KARMSTOL, 1900-talets mitt
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VERNER PANTON, 1 par taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
HERTHA BENGTSSON, brödkorg, porslin, "Blå Eld", Rörstrand
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, mässing och gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
 HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, Markaryd, 1960-/70-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
TAVLOR, 4 st, bl a akvareller, bronserade ramar
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, "Now", Maze, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, svart metall, 2000-tal, kupa av glas
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
JACK EICHBORN, oljemålning, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BORDSLAMPA, sk Strindbergslampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VAS, KANNA OCH SKÅL, keramik, orientaliska, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KAFFEKVARN, Enterprise Manufacturing Co, Philadelphia, USA, No 5
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, mässing, Markaryd
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSPENDYL, mässing, 1800-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
 SOCKERSKÅL, silver, "Drottningholm", Eric Löfman, Stockholm 1970, MGAB, vikt ca 90 g
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1800-/900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL, kristall, "Tusen fönster", Simon Gate, Orrefors
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
ALFRED HEDLUND, oljemålning, signerad och daterad 1912
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 SEK
DOSA OCH SKÅL, silver, tot vikt 236 g
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
CIGARETTSKRIN, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
ERNST KARGER, oljemålning, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ANN WÅHLSTRÖM, 2 st, vaser, Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
INGA SEMPÉ, bordslampa, "Matin", HAY, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅL, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
VINGLAS, 8 st, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, avlastningsbord, "Minnie May Wood", Maze, samtida
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
VISITKORTSFAT, 2 st, silver, 1800-tal, tot vikt ca 195 g
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
Sängbord, ett par, teak, Carlström & Co, 1950/60-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
KARMSTOL, Patrick Norguet och Alias, "Alias Kobi"
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGSPEGEL, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK