SKRIVBORDSSTOL, Arper, "Catifa", 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och smaragder
Slutpris15 000 SEK
Värdering18 000 SEK
AXEL LARSSON, sidobord, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, modell Patricia, tot vikt ca 139 g
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVBORD, rokokostil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ERGONOMISK PALL, Materia, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RÖRSTRAND, 23 del, teservis, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SMYCKEN 5 del, silver, med syntetiska stenar
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, 6 del, bla 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
ARKIVSKÅP, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering1 500 SEK
SVEN OLSSON, 2 st, skulpturer, trä, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering1 200 SEK
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, Materia, kromad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
AVLASTNINGSBORD, chippendalestil, modern tillverkning
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
KAFFE- OCH MOCKASKEDAR, 11 st, silver, modell Disa, tot vikt 144 g
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
CONSTANCE GUISSETTE, taklampa, "Vertigo White", för Petit Furniture
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
PALLAR, 1 par, Kinnarps, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKPLAFONDER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BESTICK, 19 del, silver, modell Chippendale, tot vikt ca 330 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
KRUS, sannolikt Sydostasien, antikt
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, Alton 1992, tot vikt ca 188 g
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
BALANSPALL, "Mickey", Profim
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TAKKRONA, mässing, Bolling, Gränna
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LINNEHANDDUKAR, 12 st, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TÄBRIZ, orientmatta, semiantik, ca 320 x 245 cm
Slutpris900 SEK
Värdering3 000 SEK
KALEVALA, 4 st, collier, brons 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
GOEBEL, 9 st, figuriner, porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
JONAS LINDVALL, stol, "Miss Holly", för Stolab
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
MATBORD, 1950-/60-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 SEK
TOSHIYUKI KITA, sittpall, "Suruyama Island", Moroso, Italy
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
SPARBÖSSOR, 2 st, mässing, "Östergötlands Enskilda Banks Hemsparbössa"
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, GEWE, 1950-/60-tal, tot vikt ca 121 g
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
TOM ARVIDSSON, svit om 11 st, olja på duk, signerade
Slutpris550 SEK
Värdering2 000 SEK
GHARADJEH, orientmatta, galleri, semiantik, ca 480 x 110 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
ARKIVSKÅP, 1900-talets första hälft, Aski
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
PHILIPPE STARCK & EUGENI QUITLLET, 4 st karmstolar, "Masters", Kartell, Italien
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
FLASKÖPPNARE, "Ducky", 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt 14 g
Slutpris5 100 SEK
Värdering6 000 SEK
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702", Karl Andersson & Söner
Slutpris4 600 SEK
Värdering6 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kopiemålning, 1900-tal, olja på duk
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,31 ct
Slutpris6 200 SEK
Värdering8 000 SEK