SVEN OLSSON, skulptur, trä, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering1 200 SEK
FÅTÖLJ, "Lady", by Home Line, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
KOKBÖCKER, bla Tore Wretman, Escoffiers och Jenny Åkerström
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSPENDYL, brons, senempire, 1800-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 500 SEK
PIEDESTALER, 1 par, modern tillverkning
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1900-talets början
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SOFFBORD, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SPELBORD, 1800-tal, mahogny
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON, figur, "Johanna", Gustavsberg
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON, 2 st figurer, Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, figur, "Pelle", Gustavsberg
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
SITTPUFF, Götessons, 2000-tal, med förvaring
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 16 del, "Ranka", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, "Peas", HAY, Danmark, ca 170 x 240 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
KNIVAR, 2 st, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
PIERO LISSONI, divansoffa, Living Divani, Italien
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
FAT OCH SKÅLAR, 3 del, allmoge, trä, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
KJELL ENGMAN, karaff, glas, "Fenix", Kosta Boda
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BORDSTELEFON, svärtat trä
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k vitguld, solitär briljantslipad diamant ca 1,01 ct
Slutpris35 000 SEK
Värdering42 000 SEK
MYNTAUTOMAT, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt 4 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
STEGE, tidigt 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
STOMME TILL BORDSUR, trä, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
BÄGARE, 2 st, silver, GAB, 1900-tal, tot vikt 205 g
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
KIRMAN, orientmatta, ca 206 x 320 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SEKRETÄR, 1700-tal
Slutpris450 SEK
Värdering1 500 SEK
PIERO LISSONI, soffa, "Box", Living Divani, Italien
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
STOL, 1800-talets första hälft, målad och bronserad
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
INGEGERD SILOW, matta, "Barken", rölakan, ca 283 x 193 cm
Slutpris12 500 SEK
Värdering5 000 SEK
ZINKBALJA, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, 1800-tal
Slutpris3 900 SEK
Värdering5 000 SEK
EVA SOLO, solcellslampa "SunLight"
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
NICLAS HOFLIN, "Nimbus", bordslampa, Ruben,
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, "Hurricane Bronze", Skogsberg & Smart
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, "Reverse", formgiven av Aleksandar Lazic, Menu, Danmark
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
YTTERFODER,, 4 st samt 3 fat, mässing, HAY, "Botanical Family Pot"
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
HÖG HATT, M Aronssohn, Wexjö
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
STOLAR, 4 st, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
FIGUR, porslin, Rotor Svenskt Hantverk, julbock
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
TAKAMPEL, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, taklampa, modell 532, Markaryd
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
FÅGELBUR, 1800-/1900-tal, trä
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 4 st, Luxo, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK