VÄGGPENDYL, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
VÄVNAD, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ÖVERKAST, 4 st, virkade, för enkelsängar
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 5 st, vinglas, Kosta Boda
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅLFAT, keramik, Kina, 1800-tal eller äldre
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BERNDT WENNSTRÖM (FÖDD 1945), litografi, komposition
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 4 st, vinglas, "Inca", Kosta Boda
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
SPEGEL, omkring år 1900, fornnordisk stil
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
JOHAN OSSIAN ANDERSSON, oljemålning, signerad
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGLAR, 1 par, 1800-talets andra hälft, bronserade
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, ENS samt Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 44 del, "Måsen", Bing & Gröndahl
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BIJOUTERIER, mestadels 1900-talets mitt, bla skärpspänne art déco
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MARGRETHE ODGAARD, "Ply rug", Muuto, 300 x 200 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
ADVENTSSTJÄRNOR, 1 par, Le Klint, "Snowflake", x-small
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BROSCH, skuren kamé, förgyllt silver, Bohlin, Linköping1952
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGFOTOGENLYKTA, mässing, Dahlstedt och Svensson, Stockholm, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STÖVELKNEKT, gjutjärn, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, gouacher, reklammotiv, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, silver, markasiter, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VERNER PANTON, 1 par taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
ADVENTSTJÄRNA, Stina Sandwall, "Spica", SMD design
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 128 g
Slutpris46 000 SEK
Värdering50 000 SEK
SABINA GRUBBESON, taklampa, "Spin 39", Från Pholc
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BARPALLAR, ett par, gjutjärn, samtida
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
VIDE JANSON, färglitografi, signerad, numrerad 6/20
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
IIMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st, "Fanett", Edsbyverken, 1950/60-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, marmor, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD, 1950-/60-tal, teak
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, monogramsignerad CK
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 SEK
PEDRALI, "Ikon", ståbord, Italien
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
ÖRHÄNGEN, med safirer och briljantslipade diamanter
Slutpris5 600 SEK
Värdering7 000 SEK
LISA LARSON, adventsbarnen samt tomte, stengods, Gustavsberg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, ca 410 x 282 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
BARSTOLAR, 3 st, "About a stool 38", HAY, 2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
STOLAR, 12 st, sk Bellmanstolar, 1900-talets andra hälft
Slutpris5 200 SEK
Värdering7 000 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, smide, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
PAPPELINA, matta, mått 71x244 cm
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
FICKUR, 2 st, silver, herr och dammodell
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla silver, bärnsten, collier, broscher
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, Swedese, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
LEKSAK, plåt, sannolikt omkring 1940, sannolikt Techofix, Tyskland
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
ADVENTSTJÄRNA, Le Klint, "Star", x-small
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SITTPUFF, Johanson design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK