NILS GAMMELGAARD, herrbetjänt, "Järpen", svartlackerad metall
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med rosenslipade diamanter och pärlor
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
FAT, 3 st, silver, tot vikt 516 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
JONAS WAGELL, bordslampa "JWDA", Menu
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
MEISSEN, kryddkar, porslin, 1900-tal
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
TVÄRFLÖJT, Martin Fréres, Paris, 1940
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
MATTA, Marocko, ca 230 x 176 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SALONGSBORD, nyrokoko, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FÖNSTERGLAS, 1800-/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BÄGARE OCH VASER, 9 st, tot vikt 490 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
SALONGSBORD, omkring år 1900
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamanter, tot vikt ca 5 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
BOKHYLLOR, 1 par, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering1 200 SEK
BÄGARE OCH VASER, 6 st, silver, bla T Eldh samt svenska stämplar 1834, tot vikt ca 210 g
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
BARNFÅTÖLJER, 1 par, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
SAMEKNIV, 1900-tal, signerad P
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 9 st, porslin, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, järn, 1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k roséguld, briljantslipad diamant 0,71 ct kvalitet ca F(TW)/VS1
Slutpris22 000 SEK
Värdering27 000 SEK
MORTEL MED STÖT, Kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER, 18K guld, Bismarcklänk, vikt ca 12 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 SEK
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, smide, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figur, katt, stengods, Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
ARMRING, silver, 1920
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
ERIK HÖGLUND, ljuskrona, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
HÄNGE, 18k guld, i form av mynt, vikt 9,4 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
BENGT EDENFALK, 2 delar, glas, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPA, teak, 1950-/60-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
DATOR, Macintosh, SE, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LOUNGESTOL, Offecct,, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Tuve, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
BORD, Art déco, 1930-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
KNOPPBRÄDA, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SOFFBORD, 1930-tal, bonad björk
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
DISKSKÖLJARE/YTTERFODER, 2 st, porslin, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, 1950-/60-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TRÄSKÅL, allmoge, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
BLOMBORD, Jugend, 1900-talets början
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK