SKÅL OCH VAS, emaljarbete, Japan, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
TÄBRIZ, orientmatta, semiantik, ca 335 x 450 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
BARNBÖCKER, 4 st, bla av Elsa Beskow, 1960-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
FICKURSSTÄLL, 2 st, mässingsplåt och glas, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, NM, Norge, 1900-tal, vikt ca 127 g
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
KRÄFTSERVIS, 12 del, porslin, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, "Caravaggio P3", Cecilie Manz för Lightyears, Danmark, samtida
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, England, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
VASER, 1 par, porslin, Satsumas, Japan, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 SEK
SKEDAR, 7 st, silver, olika modeller, tot ca 345 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
SOCKERSKÅL OCH GRÄDDKANNA, silver, tot vikt ca 250 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 SEK
MATSKEDAR, 4 st, silver, olika silversmeder bla 1810, tot vikt ca 235 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 SEK
TAVLA, tryck på välvt glas, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LANTERNA, koppar, 1900-tal, Holland
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
TOM DIXON, taklampa, "MELT", silverfärgad
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
LEIF JØRGENSEN, 1 par benbockar, Hay, Danmark
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKPLAFOND, Karlskrona Lampfabrik, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ADVENTSSTJÄRNA, Le Klint, "Snowflake", small
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL, tenn, 1800-tal
SKÅL, tenn, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
 MARY-ANN TOLLIN-VERDE, pastell, monogramsignerad och daterad 39
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL,, 1800-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering700 SEK
HÄNGEN, 5 st, 18k guld, tot vikt ca 6,9 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Belid, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
MALMGRYTA, 1900-talets mitt
MALMGRYTA, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 4 st, "Haga 210", Sven Erik Fryklund, Hagafors Stolfabrik AB, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJ, 1940-/50-tal
FÅTÖLJ, 1940-/50-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARBASE MED LOCK, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
BRANDSPRUTA, Henrikssons Brandredskap Stockholm, mässing, 1800-/1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
NILS OCH KAJSA STRINNING, hylla "String", 1900-talets mitt
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
SKRIVSTOL, Edsbyverken, 1940-/50-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVFOTOGENLAMPA, vitmetall, sannolikt sent 1800-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
JORDGLOB MED BELYSNING, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, 1800-talets andra hälft, förgylld och bronserad
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SITTPUFFAR, 2 st, EFG, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, furu, Markslöjd 1980-/90-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ROLF SANDELIUS, oljemålning, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
BROSCHER, 17 st, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.15 ct, tot vikt ca 4,3 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
MORTLAR, 2 st, Kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
DALAHÄSTAR, 7 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
ANDERS PEHRSSON, golvlampa, "Knubbling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SYBORD, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GOLVUR, 1800-tal, gråmålat, urtavlan märkt Per Ericson Mora
Slutpris400 SEK
Värdering1 200 SEK