SKÅP, Möbelbolaget Tranås, modell 664, 1950-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 200 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, mangoträ, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 SEK
KONTORSSTOL, 2000-tal, kromad stomme, höj- och sänkbar
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, stengods, möjligen Gunnar Nylund, 1940/50-tal, Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
STIG LINDBERG, "Pynta", serveringsfat, Gustavsberg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
SIDOBORD, "Stick", Peter Boy Design
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, porslin och bronserad metall, 1800-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-tal
BÄNK, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
LENNART RODHE, färglitografi, signerad och daterad 1980, numrerad 9/75
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
KONTORSSTOL, Bombastik, 2016
KONTORSSTOL, Bombastik, 2016
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KONTORSSTOL, Bombastik, 2016
KONTORSSTOL, Bombastik, 2016
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMRING, 18k guld, svenska stämplar K&EC, 1961, vikt ca 15,7 g
Slutpris6 100 SEK
Värdering6 500 SEK
SMYCKEN, 6 del, silver och mässing, bl a Antica Murrina
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LARS NORRMAN, färglitografi, signerad i trycket, numrerad 68/360
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HEE WELLING, "About a table AAT20", matbord, HAY
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
PERRY KING, SANTIAGO MIRANDA & GIANLUIGI ARNALD, golvlampa, "Jill", Arteluce, Italien
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
LAGE LINDELL, färglitografi, signerad och numrerad 145/260
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
GUNILLA ALLARD, 1 par stolar, "Cinema", Lammhults
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
COLLIER, ametister i oregelbunden form, lås i sterlingsilver
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SKRIN, silver, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 SEK
CARL MALMSTEN, 1 par, stolar, "Lilla Åland", formgiven 1942, samtida
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och safirer ca 1.60 ct
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
LENNART RODHE, färglitografi, signerad och daterad 1980, numrerad 22/75
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR SAMT STOLAR, 2 + 2 st, sk Bellmanstoar, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GUNILLA ALLARD, fotpall "Cinema", Lammhults
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
MARIANNE WESTMAN, 3 del, lockburkar, "Red Top", Rörstrand
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
FERMOB, stolar, ett par, "Bistro", Frankrike
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
MINIATYRMÅLNINGAR, 3 st, Frankrike, 1800-tal, otydligt signerade
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGELLAMPETT, gustaviansk, 1800-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
ALVAR AALTO, "Pall 60", Artek, tillverkningsår 2006
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, 1 par, "Acapulco chair", för OK design
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
ARMBAND, 2 st, silver, x-länk
ARMBAND, 2 st, silver, x-länk
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, soffbord "Superellips"
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
ALFRED HEDLUND, olja på duk, signerad och daterad 1925
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 200 SEK
THOMAS SANDELL. "Elna", soffbord, Gärsnäs, ask
Slutpris500 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
MJÖLKKANNA, sterlingsilver, Martin Öhman, Halmstad 1988, vikt ca 193 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSDEKORATIONER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLFAT, allmoge, 1800-tal
SKÅLFAT, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSLYKTA, "Hurricane Lily", Skogsberg & Smart
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
BYRÅ, empire, Danmark, 1800-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TOD'S, handväska, brunt skinn
TOD'S, handväska, brunt skinn
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK