RIDDARHJÄLMAR, 1 par, replikor, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, sannolikt 1800-tal, bronserad
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
GOLVFOTOGENLAMPA, mässing, 1800-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅL, silver, 1900-tal, vikt 171 g
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BORD, ek, omkring år 1900
BORD, ek, omkring år 1900
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 SEK
ORIENTMATTA, Ghom, ca 117 x 203 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
ORIENTMATTA, old, galleri, ca 310 x 80 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
TE- OCH KAFFESERVIS, 4 del, silver, England, tot vikt ca 1272 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
SILVERBESTICK, olika modeller, tot vikt ca 292 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
MOCKASKEDAR, tot vikt ca 156 g
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
ETUIER, 4 st, silver, England, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 510 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
BÄGARE, 7 st, silver, tot vikt ca 269 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, salt- och pepparströare, mässing, Skultuna
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BIBLIOTEKSBORD, valnöt, 1800-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
HENNING HOUGAARD (1922-1995), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Drottning Victoria, tot vikt ca 156 g
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
GÖRAN WÄRFF, vas, kristall, Kosta
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
BÄGARE, 2 st, sterlingsilver, Ceson 1973, tot vikt ca 203 g
Slutpris700 SEK
Värdering900 SEK
KAFFESKEDAR OCH MOCKASKEDAR, 24 st, silver, tot vikt 217 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
HALSKEDJA MED 3 HÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 5,3 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
KAFFESKEDAR, 10 st, "Vasa", silver, GAB, tot vikt ca 137 g
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
KARMSTOL, 1900-talets första hälft, snurrbar
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, vikt 1,7 g
RING, 18k guld, vikt 1,7 g
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
FRUKTFAT, 6 st, keramik, Nittsjö, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
GRÖTSERVIS, "Svenska Jultraditioner", Schumann Arxberg, Fyrklövern, 1900-talets slut
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
BRICKOR, 1 par, mässing, rokokoform
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
FOLKDRÄKT, Skedevi, dam, 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
SPARBÖSSA, vitmetall, WMF, Württembergische Metallwarenfabrik, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
ÖRHÄNGEN, 18k guld, 1 par, vikt ca 2,5 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
MIA CULLIN, sidobord, "Mono", Blå Station, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
COASTERS/ASKFAT, 6 st, sterlingsilver, tot vikt ca 135 g
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
RESEGRAMMOFON, "Dancing", 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BANKETT, Karl Johanstil, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DUKAR OCH SERVIETTER, ca 48 del, linnedamast, bla 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
VAS, silver, GAB, Stockholm 1964, vikt ca 230 g
Slutpris800 SEK
Värdering900 SEK
MOCKAKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Musselmalet", nr 1/1037, Royal Copenhagen
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
KARMSTOL, tidigt 1900-tal, målad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SOFFBORD, England, 1900-talets andra hälft, sk hunting table
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
GLASSERVIS, 52 del, 1900-talets mitt, Kosta Glasbruk, slipad dekor av girland
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK