STÅBORD, ek, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVSET, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
BOKHYLLOR, 1 par, teak, 1900-talets mitt
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
PINNSTOLAR, 5 st, 1900-talets första hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BESTICKSCHATULL, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
TIDNINGSKORG, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BOKHYLLA, 1940-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, 1930-tal, funkis
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
BORDSTABLETTER OCH COASTERS, 5+4 st, mönster efter Josef Frank
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
JENS ELTORP, skål, glas, Heta Låga
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SYTRÅDSMONTER, Mölnlycke Sytråd, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
GARDINLÄNGDER, 3 st, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 8 st, porslin, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på pannå, signerad och daterad 36
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
PUNCHMUGGAR, 12 st, silver, CH Hallberg Stockholm, tot vikt ca 415 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 SEK
LIKÖRSERVIS, "Strikt", Bengt Orup, Johansfors, 1900-talets mitt
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGEL, senbarockstil, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
HAY, soffbord/sidobord, "Bella"
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
TIMO SARPANEVA, ljusstakar, 2 st, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
ALBERT SJÖSTRÖM (1883-1963), olja på duk, signerad och daterad 1947
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SIDEBOARD, 1930-/40-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
PALL, "AWAB", 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STEKFAT, 2 st, porslin, "Old willow", 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering200 SEK
HEE WELLING, barstol, "About a stool", HAY, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SERVISPORSLIN, 7 del, Meissen, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
BRASREDSKAP, smide, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
RESERVOARPENNOR, 8 st, bla med stift 14k guld, Reform, Parker mfl
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOL, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1940-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, 1800-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BARBIEDOCKOR, 3 st, 1960-tal
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
LEIF JØRGENSEN, 1 par benbockar, Hay, Danmark
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
THOMAS BENTZEN, 2 st, sidobord, "DLM", design Thomas Bentzen, HAY
Slutpris950 SEK
Värdering1 800 SEK
SOFFBORD, 1950/60-tal, teak
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
RESEUR, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-tal, sannolikt Dalarna
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
SØREN ROSE STUDIO, taklampa "Franklin Chandelier", för Menu
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
JEAN PROUVÉ, "EM Table", matbord, Vitra, samtida
Slutpris14 500 SEK
Värdering15 000 SEK
SIDOBORD, "Belgravia", Eichholtz, samtida
Slutpris3 900 SEK
Värdering4 500 SEK
CARL JOHJANSSON (1883-1944), olja på duk, signerad och daterad 1913
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, sannolikt 1800-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering200 SEK
KANDELABER OCH LJUSSTAKAR, 7 st, mässing och malm, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, sengustaviansk stil, 1900-talets början
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ERIK TRYGGELIN (1878-1962), olja på pannå, signerad och otydligt daterad 10/1 1907
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK