SABEL, 1800-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
BOJAN, porslin, Kina, Qing, 1800-/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
MATTA, rölakan, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
KARL-ERIK PALMBERG, hänge, sterlingsilver, Alton, Falköping 1972
Slutpris900 SEK
Värdering1 800 SEK
KANDELABER, smide, sk tuppstake, Leksand, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKE, tenn, sengustaviansk, svenska stämplar 1803
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
MATTA, rya, 1900-talets mitt, ca 100 x 145 cm
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, blått glas, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
JORDGLOB, 1900-talets första hälft, med belysning
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGHYLLOR, 1 par, "Gridy Fungi Shelves", Menu A/S Danmark, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
FAT, glas, "Reffla", Arthur Percy, Gullaskruf, 1940-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
CLARKS, 2 par curlingkängor "Jez Ice", strlk 39
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
KUDDAR, 3 st, mönster "Pythagoras", av Sven Markelius, Ljungbergs Factory
Slutpris650 SEK
Värdering200 SEK
KARTELL, "Bourgie", bordslampa, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
VÄGGLAMPA, 1950-/60-tal, trä, mässing och glas
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BRICKA, vitlackerad metall, "Tray", HAY, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
CHRISTINE SCHWARZER, soffbord, "Flower", Swedese, 2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SKOMAKALAMPA, patinerad metall och glas
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Reptil", carrara, Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, Mir, Indien, ca 174 x 235 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 500 SEK
HYLLA, "New order combination", formgiven av Stefan Diez, HAY, samtida
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
MATTA, rya, 1900-talets mitt, ca 117x175 cm
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
JOSEF FRANK, textil, "Vegetable Tree", Firma Svenskt Tenn, ca 130 x 250 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 SEK
TIDSKRIFTSTÄLL, svartlackerad metall, "Magbag", Maze, formgiven av Malin Lundmark, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
BÄNK, på hjul, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ENSTENSRING, 14k vitguld, solitär gammalslipad diamant ca 0,40 ct, tot vikt ca 2 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
TAMBURMAJOR, svart metall, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPARBÖSSOR, 4 st, plast, "Skotte", Stig Lindberg för Svenska Handelsbanken
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ANTONIO CITTERIO, fåtölj med fotpall, "Grand Repos", Vitra, 2019
Slutpris20 000 SEK
Värdering25 000 SEK
VÄGGKROKAR, 10 st, "Mama", formgiven av Jonas Bergfeldt, Essem Design
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
RADIO, Tivoli Audio, Model One, Henry Kloss
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, taklampa, "IC Lights S2", Flos, Italien, samtida
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
GOLVUR, 1700-/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FOLKDRÄKT, Skedevi, dam, 1900-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
JOSEF FRANK, 2 st kuddar, "Elephant", Svenskt Tenn
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
KUDDAR OCH GARDINLÄNGDER, bl a Josef Frank "Tulpan"
Slutpris1 300 SEK
Värdering300 SEK
MATBORD, Vitra, 2000-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ASKKOPPAR, 5 st, ornamin, "Kulan", Gunnar Larson, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KORG, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
NICLAS HOFLIN, "Nimbus", bordslampa, Ruben
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, Gnosjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
FÖNSTERLAMPOR, 1 par, Paulmann, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
HEE WELLING, stol, "About a Chair", HAY, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
SKOHYLLA, "Bill Shoe Shelf", formgiven av Louise Hedeström för Maze, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK