DISTLER, leksaksbil, plåt, Porsche Electromatic 7500, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMLING LEKSAKER, 7 st, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LEKSAKSBIL, plåt, Schuco, "Examico 4001", Tyskland US Zone, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
MEKANISK LEKSAK, sparkande björn, US Zone, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
PLÅTLEKSAK, ubåt, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
LEKSAKER, 4 st, plåt, Tyskland US Zone, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LEKSAKSBÅT, plåt, Atlantångare, Kellermann, Tyskland U.S.-zone, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LEKSAKER, 2 st, plåt, Gescha och Cama, Tyskland U.S.-zone, 1900-talets mitt
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
PLÅTLEKSAK, motorcykel, "Mac 700", Arnold, Tyskland, 1950-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
TRAVHÄST MED KUSK, DGM, mekanisk, Västtyskland, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
LEKSAKSBIL, Triang Minic No 2, Musical car, England, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BALJA, koppar, 1800-/1900-tal
BALJA, koppar, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SKRIN, trä, Kina, 1900-tal
SKRIN, trä, Kina, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STEFAN BORSELIUS, 2 st barstolar, "Dundra", Blå Station, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DAMARMBANDSUR, Certina, Quartz
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VEDKORG, koppar, 1900-tal
VEDKORG, koppar, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING KAMEROR, 4 st samt objektiv, bla Kodak, Praktica, Franka, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
EDVARD LINDAHL, figurer, stengods, Gustavsberg, signerade
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BROSCH, silver, snäckskalskamé, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 4,1 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
MARI SIMMULSON, figur, keramik, Upsala Ekeby, 1966-69
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
BORDSDEKORATIONER / SERVETTRINGAR, 5 st, glas, Gusum, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, old, Kirman, ca 255 x 167 cm
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, patinerad mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 3,5 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
DALATUPP, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, Haga, JLH 1968, tot vikt ca 133 g
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
GUNNAR NYLUND, 4 st, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
VAS, glas, Orrefors, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESERVIS, 29 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
POLHEMSLÅS, smide, 1800-tal
POLHEMSLÅS, smide, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, silver och bärnsten, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, efter Jenny Nyström, Kalmar läns museum
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
BOKHYLLA MED VITRINDEL, 1930-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBAND OCH HÄNGE MED KEDJA, silver, Mema, 1979
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
HÖRNSKÅP, vitrin, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SABEL, Indien, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KRUKOR, 4 st, Upsala Ekeby, lergods, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, ca 160 x 195 cm
ORIENTMATTA, ca 160 x 195 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
JOSEF FRANK, 6 st coasters, Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB, 1960, vikt ca 402 g
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
HANS ÅNGSÄTER (1925-2007), olja på pannå, signerad à tergo
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 3,1 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
DALAHÄST, allmoge, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, metall, "Romane Table", Fermob, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BUTIKSSKYLT, emalj, "Poststation - Postsparbank", 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
KORG, rotting, 1900-talets början
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK