GOLVLAMPA, "G-08", Bergboms, 1900-talets mitt
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR CYRÉN, 2 st skålar, kristall, "Sofiero", Orrefors, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL/PARAPLYSTÄLL, rotting, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSDEKORATIONER, 2 st, keramik, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
SLAGBORD, furu, 1900-tal
SLAGBORD, furu, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 2000-tal
KARMSTOLAR, 4 st, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal, fanerat med alrot
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
KANDELABRAR OCH LJUSSTAKAR, 9 st, mässing och malm, 1900-/2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK
BURBERRYS, trenchcoat, herr, strlk ca L/XL
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
VINGLAS, 8 st, kristall, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
FIGURINER, 8 st, porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TUBKIKARE OCH KIKARE, 18/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
 GARDINLÄNGDER, 3 uppsättningar, bla "Taipei" GP & J Baker, England
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 SEK
BERNDT WENNSTRÖM (född 1945), olja på duk, monogramsignerad
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
HERRBETJÄNT, 1900-tal, bonat lövträ
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
KARL-ERIK EKSELIUS, fåtölj, JOC, Vetlanda, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SAMEKNIV, halvhorn, 1900-talets början, signerad AT
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
BESTICK, 32 del, 1900-taletsa andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum, sent 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
MARION BELIN, handkolorerad litografi, signerad och numrerad 180/200
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
POTTSKÅP, 1800-tal, halvmåneformat, målat
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 4 del, rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
STOL, Martela, 2000-tal
STOL, Martela, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 7 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
HANNES JOHANSSON, skulptur, brons, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PENDELLAMPA, "Mega Bulb", formgiven av Sofie Refer, &Tradition, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
GÖRAN WÄRFF, 2 st, ljuslyktor, kristall, Kosta, signerade
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BRICKOR, 3 st, nysilver, England och GAB, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
PHILIPPE STARCK, fåtölj, "driade out/in", Kartell, Italien
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
MATBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLAR OCH VASER, bla Monica Backström och Ulrica Hydman-Vallien, Artist Collection, Boda
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 4 st, 1900/2000-tal
STOLAR, 4 st, 1900/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 63 del, nysilver, modell Olga
Slutpris950 SEK
Värdering300 SEK
DALAHÄST, bemålat trä, omkring år 1900
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
HÖRNSKÅP, Karl Johanstil, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
JAN JOHANSSON, skål, glas, "Street", Orrefors
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLJUSSTAKAR, 3 st, kromad och svartlackerad metall, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
MÅNBORD, 1 par, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
NYSILVERFÖREMÅL, 5 del, bla Bohlins Guldsmedsaffär, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
ERIC LÖFMAN, 1 par, supkoppar, sterlingsilver, vikt ca 124 g
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
BOSS, rock, herr, blå ull, strlk ca XL
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PUNSCHMUGGAR, 8 st, silver, Ceson 1954, tot vikt ca 240 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK