BRICKBORD, 1940/50-tal
BRICKBORD, 1940/50-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR PÅ SOCKLAR, 1 par, gjutjärn, samtida
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SKEPPSLJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-/2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering200 SEK
SKÅL, kolmårdsmarmor, 1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering200 SEK
BRASSKYDD, mässing, 1900-tal
BRASSKYDD, mässing, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HOBSON, rock, herr, kamelfärgad ull, strlk ca L/XL
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKE/KANDELABER, silver, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
PIERRE FORSELLL, 8 st, supkoppar, mässing, Skultuna
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BO-ÅKE ADAMSSON, schackpjäs, mässing, Skultuna Bruk, signerad
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
STANLEY STOLTZ (född 1955), etsning, signerad och numrerad 28/200
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SKRIVBORD, Louis XV-stil, Frankrike, sannolikt 1900-talets början
Slutpris9 800 SEK
Värdering12 000 SEK
JAN JOHANSSON, 1 par ljusstakar, kristall, Orrefors, signerade
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SCARVES, ca 15 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
ETAGEBORD, 1800-/1900-tal
ETAGEBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 4 st, 1950-/60-tal
STOLAR, 4 st, 1950-/60-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
KUDDAR, 2 st, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SEKRETÄR, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, porslin, fransk stil, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering200 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, old, a 238 x 170 cm
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
JACKA, Pelle P, dam, strlk M
JACKA, Pelle P, dam, strlk M
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
JOSEF EKBERG, skål, flintgods, Gustavsberg, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SOFFBORD, modern formgivning
SOFFBORD, modern formgivning
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, stengods, Bitossi, Italien, 1970-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
BROSCHER, 2 st, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3,7 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 7 st, mässing och malm, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL OCH SNAPSGLAS, 5 del, glas, Reijmye, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
KONSANTIN GRCIC, arbetsstol, "Allstar", Vitra
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ELIS BERGH, 1 par ljusstakar, "Kent", kristall, Kosta
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGSKÅP, 1700-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
IRISH COFFEEGLAS, 8 st, med skedar, glas och mässing, modellen formgiven av Lindau & Lindekrantz, Orrefors
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, rokokostil, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ARBETSSTOL, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris4 800 SEK
Värdering1 200 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Copenhagen, LP, 1881, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
TABURETT, Karl Johan, 1800-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
DUK OCH SERVIETTER, 13 st, linnedamast, "Draken" av Signe Sohlman, Almedahls, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BOUILOTTELAMPA, mässing, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 49 g
Slutpris18 500 SEK
Värdering20 000 SEK
DUKAR, 3 st, damast, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BIJOUTERIER, collier, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BRINGARE OCH SKÅLAR, 3 del, glas "Linnea", formgiven av Eva Englund, Orrefors
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABER, trä, "Bergmansstaken", Sandbergs
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TABURETT, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
RAIJA UOSIKKINEN, 8 kaffekoppar med fat, "Sotka", Arabia, Finland
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BUSNEL, tröja, mössor och fingervantar
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK