SMOKING, herr, Marifa, 1900-talets andra hälft, strlk ca L
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VASER, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RING, 20k guld, vikt 2 g
RING, 20k guld, vikt 2 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
THOMAS BENTZEN,  sidobord, "DLM", design Thomas Bentzen, HAY
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK
INGEGERD SILOW, matta, rölakan, ca 236 x 170 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
VAS OCH SKÅLAR, 4 st, kristall, Orrefors, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
DUK, linnedamast, Klässbols, sannolikt 1900-talets slut, ca 290 x 170 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
SOFFBORD, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABRAR OCH DALAHÄSTAR, 4 del, bemålat trä, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 9,3 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
GEORG THAMS, fåtölj, Vejens Polstermöbelfabrik, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad och daterad 63
Slutpris2 500 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
JULTALLRIK, porslin, "Maria", Christmas Art, No 2 Stig Lindberg, Gustavsberg, 1982
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BURBERRY, jacka, dam, strlk S
BURBERRY, jacka, dam, strlk S
Slutpris1 900 SEK
Värdering300 SEK
SALONGSBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GÖRAN WÄRFF, 2 st, ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
PETER DAHL (1934-2019), färglitografi, signerad
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 SEK
VÅG, gjutjärn, 1800-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
HERRBETJÄNT, KF Italien, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
CAPE, Butiken på Landet", ull och kashmir
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
KALLE LANGSJÖ, skärbräda "Skepparebrädan", 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med vit och blå sten, tot vikt ca 4,8 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
STÅBORD, modern formgivning, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 2 par, tenn, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
BIBLIOTEKSSTEGE, sannolikt England, 1800-/1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
JOSEF SCHIBLI (1925-2109), färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RAIJA UOSIKKINEN, 8 kaffekoppar med fat, "Ali", Arabia, FInland
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
JACKA, Lundhags, herr, strlk S
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BIJOUTERIER, collier, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
STANLEY STOLTZ (född 1955), 2 st, etsningar, signerade och numrerade
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BROSCHER, 3 st, silver och markasiter, mestadels tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
POKALGLAS, "Chateau", Gunnar Cyrén, Boda, höjd 42 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 6 st snarlika, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, mässing, 1900-tal
GOLVLAMPA, mässing, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BORDSDEKORATION, silver, sannolikt 1900-talets mitt, vikt ca 286 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
TAMBURMAJOR, "Stången", Gemla, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BRICKBORD, jugend, 1900-talets början
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SVEN LIDBERG (1929-2009), handkolorerat färglitografi, signerat och numrerat 58/280
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
BOKHYLLA, art déco, 1930-tal
BOKHYLLA, art déco, 1930-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 34 del, "Ruska", Arabia, 1970-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld, 1967, tot vikt ca 11 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BARPALLAR, 3 st, Lammhults, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, swedish modern, 1940-tal
Slutpris850 SEK
Värdering2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par fönsterlampor, Markaryd, 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 5,3 g
RING, 23k guld, vikt ca 5,3 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
SKRIVSET, 7 del, marmor, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, barockstil, 1900-talets första hälft, större modell
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK