RING, 18k guld, svenska stämplar 1892, med fasettslipad sten, vikt ca 2 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
JOHAN OSSIAN ANDERSSON (1889-1975), olja på duk, signerad
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 1,9 g
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 1960-tal
KARMSTOLAR, 4 st, 1960-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SEIKO, armbandsur, 1900-talets mitt, guld på stål
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld, med briljant- och gammalslipade diamanter, tot vikt ca 2,2 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
SOFFA, Bröderna Andersson, klädsel "Lotus" från GP & J Baker, sannolikt 1900-talets slut
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ASSIETTER, 7 st, "Sachsisk Royal", Royal Copenhagen, Danmark, nr 1625
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
LEIFON WIDLUND (1914-2004), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, vikt 2,9 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 400 SEK
TAMBURMAJOR, vit metall, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
GRANATSMYCKEN, 5 del, silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 90 x 136 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 19,9 g
Slutpris7 800 SEK
Värdering9 000 SEK
MATBORD, svartbetsad askfanér och massiv akacia, 2000-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), olja på pannå, signerad
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, med opal och orientpärlor, sannolikt tidigt 1900-tal, vikt ca 1,8 g
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
ANSHELM DAHL (1897-1964), olja på duk, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GLASSERVIS, 35 del, Holmegaard, HC Andersens eventyr, årspokaler, Danmark, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, rya, 1960-tal
MATTA, rya, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, 1940-tal
GOLVLAMPA, 1940-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 16,9 g
Slutpris6 400 SEK
Värdering7 000 SEK
ERIC LÖFMAN, 12 st, supkoppar, sterlingsilver, tot vikt ca 708 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering6 000 SEK
GOLVLAMPA, teak, 1950-/60-tal
GOLVLAMPA, teak, 1950-/60-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
STIG BLOMBERG (1901-1970), skulptur, brons, "Tidningspojken", monogramsignerad SB
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 7,5 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
COLLIER, förgyllt sterlingsilver med granater, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 223 x 167 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
GOLVUR, 1800-talets mitt
GOLVUR, 1800-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
SLAGBORD, 1800-tal, målat
SLAGBORD, 1800-tal, målat
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 SEK
LISA LARSON, relief, stengods, "Venedig", Gustavsberg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, skåp, Bodafors, teak, 1950-/60-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
RING, 18k guld, med svart cabochonslipad sten, tot vikt ca 5,6 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
BURBERRYS, handväska och scarf, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SATSBORD, 3 del, alm, 1940-tal
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
SOFFA, Ulferts, Tibro, 1960-/70-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, Stockholm 1964, vikt ca 11 g
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 SEK
LISA LARSON, relief, stengods, Gustavsberg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
COLLIER, sterlingsilver, John Pettersson, Norrköping, 1972
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
STOLAR, 4 st, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PIERRE FORSSELL, karaff, mässing, för Skultuna
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS, majolika, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
CARL MALMSTEN, skåp "Herrgården" 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
COCKTAILGLAS, 10 st,  "Line", Anna Ehrner, Kosta Boda
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
HILKKA-LIISA AHOLA, 4 st tekoppar, stengods, Arabia, Finland, 1960-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK