PIEDESTAL, 1900-talets mitt, skivor av marmor
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
GARDINOMTAG, 2 par, mässing, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 2,2 g
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMRING, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 7,5 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 500 SEK
KOLONN, travertin, 1900-tal
KOLONN, travertin, 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PRYDNADSKANNA, porslin och vitmetall, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
GARDINLÄNGDER, 1 par, bomull, "Stensöta", GP & J Baker, "Stensöta", 1900-/2000-tal
Slutpris7 800 SEK
Värdering800 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, Orrefors
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
GÖSTA SUNDVALL (1900-1957), oljemålning, signerad och daterad 57
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 SEK
KÉVORK ZABOUNIAN (född 1933), färglitografi, signerad och numrerad 40/165
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING HANDTAG OCH KNOPPAR, 12 st
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
BOKHYLLA, 1940-tal
BOKHYLLA, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KANDELABRAR, 3 st, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HEE WELLING, stol, "About a Chair", HAY, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
STIG LINDBERG, "Reptil", vas och fat, Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SOFFA, "Ekenäs", IKEA, 2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
FÅTÖLJ, "Ekenäs", IKEA, 2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt, Hovmantorp, Småland
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, tomte med installation, otydligt signerad, samtida
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
BERGÈRE, Louis XIV-stil, 1900-talets första hälft
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld, GD och C, 1917, vikt ca 1,9 g
Slutpris800 SEK
Värdering900 SEK
FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KANDELABER, smide och koppar, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, "Carat", glas, Orrefors
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
SNURRSTOLAR, 1 par, 2000-tal
SNURRSTOLAR, 1 par, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, brons och mässing, Frankrike, 1800-/1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
MOCKASKEDAR, 9 st, silver, tot vikt ca 96 g
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
ARTHUR PERCY (1886-1976), olja på pannå, signerad och daterad 1947
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
ALLAN HORSAK (1937-2004), färglitografi, signerad och daterad 95
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ÅKE WIKSTRÖM (född 1927), olja på duk, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
ANDERS FOGELIN (1933-1982), olja på pannå, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
ESKIL HANSSON (född 1926), färglitografi, signerad och daterad 82
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), blyerts och krita, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
SVEN LJUNGBERG (1913-2010), färglitografi, signerad och numrerad 199/360
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
GILLIS MAGNUSSON (1908-1995), olja på duk, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
KARIN OLSSON (1928-2006), olja på duk, signerad
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
ELLIS WALLIN (1888-1972), olja på duk, signerad och daterad -57
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
GÖSTA WERNER (1909-1989), färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RAGNAR PERSON (1905-1933), olja på pannå, monogramsignerad samt signerad á tergo
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
PETTER THOEN (född 1943), färglitografi, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
LARS NORRMAN (1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad 163/360
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OLLE LINDGREN (född 1930), olja på duk, monogramsignerad, à tergo daterad -70
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK