FAT OCH SKÅL, glas, "Reffla", Arthur Percy, Gullaskruf, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KORGSÄNG, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
PATRICK BENTHAM RADLEY, bordslampor, 1 par, keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
BALJA, koppar, på stativ, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, 2 st, porslin, "Empire", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
TRATTGRAMMOFON, 1900-talets början
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
BYRÅ, England, 1900-talets slut
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
HENRY FREDRIKSSON, olja på duk, signerad och daterad 86
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
STRINGHYLLA, 1950-/60-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
FIGURIN, porslin, Schaubachkunst, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FLASKSCHATULL, mahogny, sannolikt England, 1800-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, Lammhults, 1996
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tesi 1971
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SVEN WEJSFELT, figur, stengods, signerad
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SATSBORD, 3 del, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
TORBORG LINDBERG-KARLSSON (1908-1980), figur, snidat trä, monogramsignerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BO OLLS, skulptur, keramik, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Konsthantverk Tyringe, modell "KT 594", 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
CABARET, porslin, "spetsmönstret", sannolikt Rörstrand, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
BORDSUNDERREDE, till ståbord, Byarum, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
CRÈMEKOPPAR, 3 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, tot vikt ca 1081 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
DALAHÄSTAR, 2 st, skuret trä, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 5 st, Ilpo design, IKS, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, glas, Eva Englund, Målerås, 1990-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
TOM DIXON, "Cast factory", skulptur, samtida
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
FIGURINER, 5 st, porslin, Hummel/Goebel, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
ILLIAN MILIANOV, 6 st karmstolar, ORT, "Seat Table", 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SERVERINGSVAGN, funkis, 1930-/40-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
RALPH HEDLEY (England 1851-1913), olja på duk, monogramsignerad och daterad 1896
Slutpris5 000 SEK
Värdering7 000 SEK
FIGURIN, parian, Gustavsberg, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
KOPP MED FAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, Nahavand, old, 302 x 150 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
HÄNGSKÅP, 1700-/1800-tal, sannolikt Johan Bäckström (1773-1837)
Slutpris950 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 2 par, mässing och malm, bla 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, 56 del, rostfritt stål, "Sessan", Nilsjohan, 1900-talets mitt
Slutpris2 400 SEK
Värdering500 SEK
STÅBORD, gjutjärn, skiva av marmor, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
BERTIL VALLIEN, 2 st, vas och skål, glas, Kosta Boda, Artist Collection, signerade
Slutpris1 900 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, Kelim, ca 298 x 195 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
TEKANNA OCH BOJAN, porslin, Kina, bla Kanton 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK