SKEPPSRATT, 1900-talets, mässing och metall
Slutpris8 400 SEK
Värdering4 000 SEK
SKEPPSFÖNSTER, mässing, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
SKEPPSMODELL, "Turquesa 1862", i glasmonter, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, malm, sannolikt 1900-talets andra hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGSPEGEL, nautisk, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
LINJALER, 2 st, 1800-tal
LINJALER, 2 st, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LANTERNOR, 2 st, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGKLOCKA, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGFOTOGENLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft, Holland
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
MÄT- OCH RITINSTRUMENT, 1900-talets mitt, samt fickknivar
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
NAUTISKA TAVLOR, 2 st, knopar, 1900-/2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
LYKTA, koppar, AGA, 1900-tal
LYKTA, koppar, AGA, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
MODELLSKEPP, 6 st, mestadels 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
OLJELAMPA, mässing, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
LANTERNLAMPA, vägghängd, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LANTERNA, röd babord, 1800-/1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
TORSTEN STÅHLING, modell av Häradskär fyr, med belysning, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
SALUTKANON, gjutjärn, kopia från regalskeppet Vasa, 1900-tal
Slutpris10 000 SEK
Värdering8 000 SEK
NAUTISKA OBJEKT, 4 del, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
LANTERNA, mässing och koppar, GW Lyth, Stockholm, 1900-talets början
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
AGNE JOHANSSON, olja på pannå, signerad à tergo
Slutpris1 700 SEK
Värdering400 SEK
TUBKIKARE, mässing, 1800-tal
TUBKIKARE, mässing, 1800-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
MODELLSKEPP, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
NAUTISKA TAVLOR, 6 st, kolorerade litografier, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
HALVMODELL, segelfartyg, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LANTERNLAMPA, bordsmodell, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BÅTMOTOR, Archimedes Penta, 1940/50-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
NAKTERHUS, GW Lyth Stockholm, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
LYKTA, C M Hammar, Göteborg, 18/1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KLOCKSVARV, Luma, gjutjärn
KLOCKSVARV, Luma, gjutjärn
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
SKEPPSLAMPA, Asea, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
NAUTISK TAVLA, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
INKLINOMETER, 1900-tal
INKLINOMETER, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
MODELLOK, av Torsten Ståhling, Norrköping, 1900-/2000-tal
Slutpris6 200 SEK
Värdering500 SEK
DEKORELEMENT, skeppsratt, 1900-/2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
ÅNGMASKINER, 3 st, enligt uppgift av Torsten Ståhling, 1900-talets andra hälft
Slutpris13 000 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGLAMPA, i form av skeppslampa, 19/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SKEPPSKLOCKA, mässing, monterad på balk från regalskeppet Wasa
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
KIKARE, Hensoldt Wetzlar, fältkikare, 1900-/2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
MODELLSKEPP, segelfartyg, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
LANTERNA, koppar, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
TUBKIKARE, mässing, 1800-tal
TUBKIKARE, mässing, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
STJÄRNGLOB, The Husun Star Globe, H Hughes & Son Ltd London 1920
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
MASKINTELEGRAF, mässing, 1900-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
OIDENTIFIERADE KONSTNÄRER, 2 st, naivistiska oljemålningar, 1900-tal, otydligt signerade
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KAMIN, gjutjärn, Ankarsrum, 1900-tal
Slutpris7 400 SEK
Värdering1 000 SEK