SJÖSKUMSPIPOR, 5 st, 1800-tal
SJÖSKUMSPIPOR, 5 st, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
BORDSKANON, Stafsjö Bruk, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
STÅBORD, Byarums Bruk, gjuten aluminium, samtida
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
PIPHUVUD OCH DOSOR, silver, dosornas vikt 64 g
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGRELIEF, keramik, Thomas Hellström, Nittsjö keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TELEFON, Ericofon, sk Kobra, LM ERICSSON
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, teak, 1900-talets mitt
SKÅL, teak, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
VAS, silver, otydlig mästarstämpel från år 1812, vikt ca 505 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
UNDERLÄGGSTALLRIKAR, 8 st, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
TOM DIXON, "Eclectic", skål, koppar
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
HYLLSYSTEM, teak, 1950-/60-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
GUSTAV OPPEL, figurin, Rosenthal, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
GARDINLÄNGDER, 4 st, England, linne, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 SEK
KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
ERIK HÖGLUNG, vas, turkostonat glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, porslin, Ingeborg Plocksross, Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, 4 st, stengods, Höganäs och Raus, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 255 x 154 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, jugend, tidigt 1900-tal, Gamla Santessonska Tenngjuteriet Stockholm
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
SERVISGLAS, 42 del, glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARDY STRÜWER (1939-), färglitografi, signerad och daterad 1970
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, silver, med markasiter, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
SAFTSERVIS, 8 delar, Johansfors, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
PETER J LASSEN, bänk, "Monterey", Montana, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
SOFFBORD, 2000-tal
SOFFBORD, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
BARYTON, Britannia, vitmetall, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
STOL, barock, 1700-tal
STOL, barock, 1700-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, nysilver, GAB, Stockholm, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SERVISPORSLIN, 26 del, "Annika", Marianne Westman, Rörstrand, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KARAFF, glas, 1800-/1900-tal
KARAFF, glas, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
KALENDERDOSA, mässing, C. Norman, daterad 1787
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BRICKBORD, sk butlers tray, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering1 200 SEK
MATBORD MED STOLAR, ek, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
SATSBORD, 3 del, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
ROGER PERSSON, "Cap" soffbord, Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
CREMEKOPPAR, 4 st, porslin, olika modeller och tillverkare, bla Rörstrand 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
GEORG JENSEN, 3 st skålar, rostfritt stål, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
BORD, art déco, 1930-tal
BORD, art déco, 1930-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL, glas, Bertil Vallien, Artist Collection, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
SKÅLAR, 2 st, kristall, Orrefors
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, empire, Danmark, 1800-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FAT, silver, GAB Stockholm, vikt ca 378 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK