SOCKERSKÅL, silver, vikt ca 258 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
WÅGE ENGSTRÖM (1924-1997), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TELEFON, Ericofon, sk Kobra, LM ERICSSON
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESERVIS, 28 del, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
JOHN FALCONAR SLATER (England, 1857-1937), olja på pannå, signerad
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
JAKTPLUNTA, blått glas, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 295 x 80 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 SEK
HÄNGEN, 5 st, 18k guld, vikt ca 5,5 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
RINGAR OCH ÖRHÄNGEN, 6 del, 18k guld, tot vikt ca 10,3 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 500 SEK
SOFFBORD, gustaviansk stil, Solgården, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
FÅTÖLJ, Englesson, Howardmodell, 2000-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SOFFA, Englesson, Howardmodell, 2000-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
ANNE NILSSON, 3 st, champagnestrutar, "Clown", Kosta Boda
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
ANNE NILSSON, 4 st, snapsglas, "Clown", Kosta Boda
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
HERRARMBANDSUR, 14k guld, Certina, tot vikt ca 27 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
HELMTRUD NYSTRÖM (född 1939), färglitografi, signerad och daterad 1986
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KARAFF, glas, 1800-/1900-tal
KARAFF, glas, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, svartlackerad metall, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ERNEST GORDON, vas, Åfors, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGEL MED LAMPETTER, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
ARVID KNÖPPEL (1892-1970), 2 st, krita, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VINGLAS OCH DESSERTSKÅLAR, 12 del, glas, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
STEFAN DIEZ, hylla, "New order combination", HAY, samtida
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, patinerad metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MODELLOK, Piko, BR55
MODELLOK, Piko, BR55
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING MODELLVAGNAR, 7 st, Liliput, Roco och Lima
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
MODELLOK SAMT KRANVAGNAR, 2 st, Liliput, SJ 1776, 210 00, Roco 4316
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
MODELLBILAR, Wiking Berlin, ca 100 st
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
MODELLOK, Fleischmann, RC2 1091, 4365
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SAMLING GODS OCH ARBETSVAGNAR, ca 30 st
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
TÅGBANA, Lima
TÅGBANA, Lima
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
MODELLOK, 4 st, Lima, RC2 1035 samt SJ T43220
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
MODELLOK, Fleischmann, 4230
MODELLOK, Fleischmann, 4230
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
MODELLOK, Roco, RC5 SJ 43629
MODELLOK, Roco, RC5 SJ 43629
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, 9k guld, vikt ca 5 g
ARMBAND, 9k guld, vikt ca 5 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
DOSOR, 2 st, silver, 1800-tal, tot vikt ca 58 g
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
BRINGARE, blått glas, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSPENDYL, brons, sannolikt omkring 1800-talets mitt
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 SEK
FAT, 7 st, stengods och porslin, mestadels Argenta, Gustavsberg
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
LENNART ASCHENBRENNER (född 1943), färglitografi, signerad och daterad -89
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ILSE CRAWFORD, dagbädd, "Sinnerlig", IKEA, formgiven 2016
Slutpris3 000 SEK
Värdering5 000 SEK
BLOMLAMPA, mässing, Boréns, "6770", 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKULPTUR, i form av ansikte, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KONSTANTIN GRCIC, 3 st barstolar "Miura", för Plank, Italien
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
SOFFBORD, 1960/70-tal
SOFFBORD, 1960/70-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SIDOBORD, 2 st snarlika, 1900-tal, England
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK