FIGURER, 3 st, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, "Spring Lamp", formgiven av Jukka Setälä, Design House Stockholm
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1800-talets andra hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, semiantik, ca 238 x 155 cm
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS, Glory Keramik, 1930-/40-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
ÖLSEJDLAR OCH ASKFAT, 7 del, brunt glas, 1960-/70-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 236 x 153 cm
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
JOHANNES FOERSON & PETER HIORT-LORENZEN, 3 st karmstolar, "Archal", Lammhults, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
CHRISTER WIDE, skål, tenn, Kolmården 1988
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
NÄVERKONTAR, 2 st, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SNUSDOSA, porslin, Kina, 1800-tal eller äldre
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
VITRINSKÅP, 1800-tal, fanerat med valnöt
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 SEK
KAFFESKEDAR, 5 st, silver, GAB Stockholm, tot vikt ca 77 g
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
HALSKEDJA OCH ARMBAND, 18k vitguld, tot vikt ca 4,3 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
AXEL OLSON (1899-1986), färglitografi, signerad, numrerad 223/260
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
SKULPTUR, glas, FM Ronneby, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
SKALDJURSFAT, porslin, CreArt Treviso Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, rokokostill, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
TENNSERVIS, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BERTIL VALLIEN, ljuskrona, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
VILHELM BJERKE PETERSEN (1909-1957), färglitografi, signerad och numrerad 12/40
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
OLJELAMPOR, 4 st, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 18k guld vikt, exkl band ca 35 g
Slutpris14 500 SEK
Värdering16 000 SEK
KIKARE, 4 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 18k guld, vikt exkl band ca 38,4 g
Slutpris16 000 SEK
Värdering18 000 SEK
RINGAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 8,9 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
KANNA, keramik, Gouda, Holland, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SAMEKNIVAR, 2 st, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
YTTERFODER, porslin, Waldemarsudde, Prins Eugen, Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
TORE WIDERYD, oljemålning, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
CERTINA, damur, boett i guld, 18k, manuell
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
ÖVERLAKAN OCH ÖRNGOTT, 14 del, linne, tidigt 1900-tal, med knypplad dekor och monogram
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), färglitografi, signerad och daterad 88
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
FAT, 2 st, porslin, Kina, bla sannolikt Wanli 1600-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Adam", Gustavsberg
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
HÖRNSKÅP, med vitrin, 1900-talets andra hälft
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
NILS RUNDGREN (1890-1971) "Björnjägaren", blandteknik, signerad och daterad 1971
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
SKULPTUR, brons, 1900-talets mitt
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 500 SEK
NILS RUNDGREN (1890-1971) "Björnjägaren", blandteknik, signerad och daterad 1968
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
LITOGRAFISKA TRYCK, 4 st, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
NICLAS HOFLIN, 1 par, golvlampor, "Arkipelag", för Rubn, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
MÄSSINGSFÖREMÅL, Gusums Bruk och Metallslöjden Gusum, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJER, 5 st, sterlingsilver, delvis förgyllda
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK
PALL, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
BITOSSI, vas, keramik, Italien, 1960-/70-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK