LJUSKRONA, barockstil, större modell, 1900-tal
Slutpris5 600 SEK
Värdering7 000 SEK
ASTRI BERGMAN-TAUBE (1898-1980), skulptur, brons, signerad
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, Herman Bergmans konstgjuteri AB, patinerad brons, sannolikt 1920/30-tal
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing och marmor, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON, ägghöna, keramik, K-studion, Gustavsberg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
TESERVIS, porslin, Japan, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, industristil, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
HÄNGE MED KEDJA, silver, Stenlya Bengtsson & Co, Stockholm 1972
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
SÄNGLAMPOR, 1 par, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ARVID KNÖPPEL (1892-1970), litografi, signerad och numrerad 5/150
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 16,4 g
Slutpris6 800 SEK
Värdering7 000 SEK
ILLUM WIKKELSØ., fåtölj, "Capella", N Eilersen, Danmark, 1960-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
ILLUM WIKKELSØ., soffbord och sidobord, "Capella", N Eilersen, Danmark, 1960-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
ILLUM WIKKELSØ., soffa, "Capella", N Eilersen, Danmark, 1960-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
SIDOBORD, 1 par snarlika, 1900-tales första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
AKUSTISK GITARR, Bjerton, 1900-/2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 6 st, bondrokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering800 SEK
SOPPSLEV OCH SKEDAR, 4 del, silver, tot vikt ca 192 g
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
SYSTEMKAMERA, Canon AT-1, med 5 objektiv
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
KESHAN, orientmatta, ca 302 x 202 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 SEK
AXEL OLSON (1899-1986), färglitografi, signerad och numrerad 238/260
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GÖRAN WÄRFF, 18 st, drinkglas, kristall, "Prince", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGHÄNGARE, gjutjärn, sannolikt 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, briljantslipade diamanter tot ca 0.44 ct
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
TIDNINDSHYLLA, teak och mässing, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
LENNART DERWINGER (1937-2005), färglitografi, signerad och daterad -89
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR OCH ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, med diamanter, tot vikt ca 6,3 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
TAVLOR, 6 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna Bruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 1 par, sk skrattstolar, gustavianska, 1700-tal, signerade
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 180 x 96 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GEORG JENSEN, 1 par ljusstakar samt skål, stål, 2000-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK
ARMBANDSUR, 14k guld, dam, Certina, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
KASTRULL OCH STEKPANNOR, 4 del, Spring och Polaris, 1900-/2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLAR, 3 st, stengods, Argenta, Gustavsberg, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Asea, 1900-talets mitt
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Eva", Gustavsberg
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, vikt ca 9,7 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 500 SEK
LISA LARSON, figur, keramik, Gustavsberg
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, silver, Sandström & De Witt, Linköping
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Reptil", carrara, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPSFOT, keramik, Alingsåskeramik, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LOCKURNA, porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
BORDSDEKORATIONER, 1 par, vitmetall, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering200 SEK