GOLVUR,  England, 1800-tal
GOLVUR, England, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
KLOCKHÄNGE, med kedja, Ilona
KLOCKHÄNGE, med kedja, Ilona
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BERNT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
SPEGEL, större modell, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, metall, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SELTERGLAS, 18 st, grönt glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLAR, 2 st, glas, Sea samt Ryd glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BRINGARE, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, silver, 1900-talets andra hälft, med bärnsten
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, "Micado", Engström och Myrstrand, Bra Bohag Tingströms, 1950-/60-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 SEK
DALAHÄSTAR SAMT DALATUPP, 4 st, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESERVIS, 11 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 4,8 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
PIEDESTAL, keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
SNUSHUND, skuret trä,1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKAMPEL, mässing, 1800-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal
TAKLAMPA, 1940-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, String
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOL, böjträ, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, taklampa, mässing, modell 532, Markaryd
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
VINGLAS, 8 st, glas, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TAVLA, akryl på papper, 1900-talets andra hälft, utförd av chimpans på Kolmårdens Djurpark
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
ANTONIO VITALI & KURT NAEF, leksakselefant, Schweiz, omkring 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
DIETER MATZNER (Tyskland, född 1936), skulptur, brons, "Nolan"
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
HERTHA BENGTSSON, 8 del, porslin, "Koka", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MINERVA, armbandsur, stål, "Shock Absorber", automatiskt urverk
Slutpris13 000 SEK
Värdering10 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ANTTI NURMESNIEMI, pall, Finland, 1900-talets andra hälft
Slutpris5 000 SEK
Värdering600 SEK
CHARLES & RAY EAMES, "Eames Plastic Chair - DSW", stol, Vitra, 2022
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
BÄNK, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
DECADENT COPENHAGEN, clutch, skinn, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TRÄSKÅL, allmoge, 1800-tal
TRÄSKÅL, allmoge, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SNURRFÅTÖLJER, 1 par, samtida, Helland, Norge
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
CLAUS BONDERUP OCH TORSTEN THORUP, taklampa, "Semipendel", för Fog og Mørup
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
SERVERINGSVAGN, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL, allmoge, daterad 1793
SKÅL, allmoge, daterad 1793
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
KAMEROR, 2 st, Ikoflex Zeiss Ikon samt Atlantic Royal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, rotting, 1900-talets mitt
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Falkenbergs Belysning, 1960-/70-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, 6 st, bla Citizen, Storm, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL, sterlingsilver, Gustaf Janson, CG Hallberg 1958, tot vikt ca 129 g
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
PAUL KEDELV, vas, grönt glas, "Birger", Reijmyre Glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
BENGT ORUP, 6 st glas, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, mässing och kristall, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK