KLUCKFLASKA, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HINK, koppar, 1800-/1900-tal
HINK, koppar, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
DALAHÄST, skuret trä, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL, trä, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
INGRID ATTERBERG, vas, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Loop Stand", Hay
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, färglitografi, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal
TAKLAMPA, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 1 par, senbarock, 1700-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
VERA NILSSON (1888-1979), färglitografi, signerad och numrerad 138/250
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, miniatyrvas, stengods, Rörstrand, monogramsignerad och daterad 72
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, 1950-/60-tal, Skellefteå
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
EINAR NORELIUS, (1900-1985), akvarell, signerad och daterad -42
Slutpris200 SEK
Värdering1 200 SEK
GOLVVAS, porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, "Stripe", Skandiform
Slutpris10 500 SEK
Värdering2 500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg, ur serien "Stora Zoo"
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
WHISKEYGLAS, 12 st, glas, Reijmyre glasbruk
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORD, barock, Sverige, 1700-talets andra hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 200 SEK
NÖTKNÄPPARE, 2 st, trä 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MIRANDA OF SWEDEN, 7 del, matgrupp, 1900-talets andra hälft
Slutpris4 000 SEK
Värdering6 000 SEK
TAKPLAFOND, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", servisdelar, 8 delar,  Rörstrand
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 SEK
SPELBORD, 1700-/1800-tal
SPELBORD, 1700-/1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, bronserat gjutjärn, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
JOSEF I CAROL (född ?), metallarbete, signerad och daterad -73
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
SIDOBORD, 1900-/2000-tal
SIDOBORD, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, Secto Design Oy, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, 1 par, 1900-tal
STOLAR, 1 par, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
VISITKORTSFAT, metall, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HATTASKAR, 2 st, 1950-tal
HATTASKAR, 2 st, 1950-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KORGSÄNG, 1900-talets mitt
KORGSÄNG, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
ARMÉKNIV, 1900-tal
ARMÉKNIV, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN. skål, glas, Artist Collection, Boda
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 19 del mockaservis, porslin, "Blå Blomst"
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE/BROSCH, 18k guld, vikt ca 10,9 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 500 SEK
VÄGGHYLLA, målat trä, 1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
LITOGRAFISKT TRYCK, motiv av "HCS Macqueen", 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MAGNUS AHLGREN (1918-2005), färglitografi, signerad och daterad-83
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 2000-tal
SÄNGBORD, 1 par, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
ALVAR AALTO, vas, glas, "Savoy", Ittala, formgiven 1936, Finland
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
KARUSELLBORD, 1800-tal
KARUSELLBORD, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
MATTA, Kelim, galleri ca 297 x 88 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
FÅTÖLJ, "Stripe", Skandiform
FÅTÖLJ, "Stripe", Skandiform
Slutpris5 200 SEK
Värdering1 200 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 10 st, 1950-/60-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, art déco, 1930-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, String
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK