SILVERMYNT, 3 st, Amerika, 1992, total vikt ca 68 g
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
PETER J LASSEN, Montana, väggskåp
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING ALLMOGE, smide, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
SLAVA, damarmbandsur, guld på stål, USSR
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft, blyinfattat glas
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, efter, affisch
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, Stockholm, vikt ca 3 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
HANS J WEGNER, stol CH 24, "Y-stolen", Carl Hansen & Son, 2000-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
GÖSTA GUSTAVSSON (1931-2008), färglitografi, signerad och daterad -72
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
FIGURER, 4 st, keramik, bla Bengt Wall Trosa samt Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKJORTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 2,8 g
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
JERZY POTRZEBOWSKI (Polen, 1921-1974), olja på duk, signerad
Slutpris17 500 SEK
Värdering5 000 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BERTIL VALLIEN, 4 st, miniatyrvaser, glas, Kosta Boda, signerade
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLAR, 8 st, glas, Fuga, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
EJE AHLGREN, vägglampa, "V-75S", Bergboms
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
ROGER PERSSON, bord/sideboard, "Mill"
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
KRISTALLFÖREMÅL, 4 del, Orrefors, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SKRIVSTOL, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
GUNNAR CYRÈN, skål av kristall, "Sofiero", Orrefors
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
DÖRR MED GLASAD ÖVERDEL, 1800/1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
HELMUT WEBER (1936), oljemålning, signerad och daterad -71
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJOR OCH ARMBAND, 4 del, bl a silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ARMBANDSUR, Fulton, Triple calender, moon phase, 226133, 1950-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 SEK
ORIENTMATTA, Ghom, old, ca 177 x 166 cm
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Esklistuna, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BORDSUR, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 163 x 258 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, malm, Bollings, Gränna, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
KLAFFBORD, 1800-tal, större modell
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
Ersatt med nytt nr. FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KORGHYLLA, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
HANS ERIK ERIKSSON (1921-1997), oljemålning, signerad och daterad -81
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
HATTHYLLA, funkis, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
MATSALSMÖBEL, 5 del, JOC Vetlanda, 1950/60-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SKEDAR, 19 st, silver, GAB, 1970-tal, total vikt ca 540 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
JULDEKORATION, med speldosa, trä, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering300 SEK
 INGRID ATTERBERG, golvvas, keramik, "Negro", nr 2137, Upsala-Ekeby
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
PUNCHMUGGAR, 9 st., silver, LÅA, 1900-tal, total vikt ca 321 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1970-/80-tal
SERVERINGSVAGN, 1970-/80-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
VINPROVARGLAS, 6 st, glas, Orrefors, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
SPELBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SOFFBORD, sk Butlers tray, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
OVERLOCKMASKIN, Elna Lock, L5
OVERLOCKMASKIN, Elna Lock, L5
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK