RÖDVINSGLAS OCH VITVINSGLAS, 11 st, Reijmyre glasbruk
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SUPKOPPAR, 2 st, silver, 1700-/1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 4,6 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
THOMAS BENTZEN, sidobord, "DLM", HAY, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SEKRETÄR, 1900-talets första hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
EMALJSKYLT, 1900-talets första hälft, "Hemmets Journal varje vecka"
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
PROVDOCKA, sent 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
TAKLAMPA, orangelackerad metall, Carl Thore, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
BRINGARE, porslin, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SERVISDELAR, 9 delar, porslin, "Sylvia", Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BARSTOLAR, 3 st, "Zanzibar", design Raul Barbieri, Rexite, Italien
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 1,4 g
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SAMEKNIVAR, 2 st, bla J Marttiini Finland, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SÄNGBORD, "Safari", Tingströms Möbler, design Anders Löfgren, 1950/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SERVIETTER, ca 46 st, linnedamast, olika mönster, mestadels 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, ca 395 x 260 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 SEK
RING, 18k guld, svenska stämplar 1968, med större fasettslipad bergkristall
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt exkl sten ca 5,7 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, bl a 1 par saltkar, tot vikt exkl glasinsatser 262 g
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
AGNE JOHANSSON, olja på pannå, signerad à tergo
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
RINGAR OCH ÖRHÄNGEN, silver och sten, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, koppar, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
PUCK STOCKLASSA, skulptur, brons, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, Alton, Falköping 1964, vikt ca 3 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
SKULPTURER, 2 st, jade och kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MAGIS, matbord, "XZ3"
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
STEKHUV, pläter, Sheffield, England, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PALL, "Triva", Nordiska kompaniet, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
DUK, LÖPARE OCH SERVIETTER, linnedamast, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HERRARMBANDSUR, Citizen, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Bill large", formgiven av Louise Hedeström för Maze, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
MONTRAR, 2 st, ramverk av mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris950 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, Anker, Tyskland
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, semiantik, 179 x 325 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,4 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
STEFAN DIEZ, hylla, "New order combination", HAY, samtida
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, oljemålning
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PENTTI SARPANEVA, ljusstake, silver, Åbo, Finland, 1970-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, svenska stämplar 1904, vikt ca 19 g
Slutpris7 600 SEK
Värdering9 000 SEK
SILVERBESTICK, olika modeller, tot vikt ca 281 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering700 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, silver, med flakong av snäcka
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SKULPTURER, 5 st, brons och malm, bla Rune Edström
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK