KARL AXEL PEHRSON (1921-2005), färglitografi, signerad och daterad -96
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
SIMON GATE, vas, glas, "Tusen fönster", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Mirror Ball", diameter 50 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
VINSTÄLL, järn, 1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering800 SEK
ALAIN VAN HAVRE, "Circle", matbord, Ethnicraft, samtida
Slutpris6 400 SEK
Värdering9 000 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, sannolikt 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
KENT JOHANSSON, vägghyllor, 1 par, "F-shelf", Maze, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
PLUNTOR, 2 st,, glas, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
TALLRIKAR, 6 st, tenn, 1700-/1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK
HALSRING MED HÄNGEN, silver, bla sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD (1915-2002), färglitografi, signerad och numrerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 240 x 140 cm
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-/1800-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, "String Pocket", String
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
THOMAS BENTZEN, sidobord, "DLM", HAY, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld och vitguld, med mabépärla, tot vikt ca 7,3 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
VAS OCH SKÅLAR, 5 st, gls, bla Ruda, Johansfors, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BREVPRESSAR, 3 st, glas, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KONTORSSTOL / KONFERANSSTOL, Bombastik, 2016
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DALAHÄSTAR, 2 st, bla större modell GA Olsson Nusnäs Mora, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
DOSA, fajans, 1700-tal, Mariebergsliknande stämpel
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, 1700-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 SEK
BÄNK, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
HALVMODELL, plåt, otydligt signerad och daterad 1981
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VERNER PANTON, "Moon" taklampa, Verpan, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
KARMSTOLAR, 7 st, Sakandiform, 2000-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering500 SEK
EERO AARNIO, "Puppy", Magis, Italien, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
GAMFRATESI, sidobord, "Tulou", HAY, samtida
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK
SKEDAR, 2 st, silver, 1700-tal, bl a Stephan Westerstråhle (verksam 1789-1812), Stockholm 1797
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFBORD, Åmells, engelsk stil, 1976
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
DUKAR, ca 10 st, bl a hellinne och knypplade, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
AGNE JOHANSSON, olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
NORM ARCHITECTS, piedestal, Menu, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESKEDAR, 14 st, silver, tot vikt ca 188 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
MATBORD, skiva av svartbetsad askfanér, underrede massiv akacia, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
SITTPUFF, Kelim, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
GLASFÖREMÅL, 8 del, Reijmyre glasbruk, mestadels 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PLÄDAR, 2 st, virkade, sk mormorsrutan, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, gips, sannolikt Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 230 x 152 cm
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
KONTORSSTOL, "Roling Frame", Alias, Italien, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KOPPARHINK, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
KENT JOHANSSON, vägghyllor, 1 par "F-shelf", Maze, samtida
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
SÄNGLAMPA, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, oljemålning, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FAT, tenn, sengustavianskt, otydliga svenska stämplar 1797
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK