SIMON LEGALD, 1 par barstolar "Form", Norrman Copenhagen, samtida
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅLAR, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1796)
Slutpris2 800 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 3 st, litografier, signarede
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 17,9 g
Slutpris7 400 SEK
Värdering7 500 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, bla förgyllda, med granater och blå stenar
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Skandiform, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
MATTA, rya, 1900-talets andra hälft, 225 x 168 cm
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, sidobord, "LTR occasional table", Vitra, samtida
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
ANDRIES VAN ONCK & KAZUMA YAMAGUCHI, soffbord / matbord, "Lem adjustable table", Magis
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
RING, 18k guld, med cabouchonslipad ametist, tot vikt ca 5,9 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
KARAFFER, 4 st, glas, Eva Solo
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BRICKA, nysilver, GAB Stockholm, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
JASPER MORRISON, stolar, 1 par, "All Plastic Chair", Vitra, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
EERO AARNIO, "Dalmatian Puppy", Me too collection, Magis, Italien, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
ETHNICRAFT, "Double", matbord, samtida, massiv FSC-certifierad teak
Slutpris7 600 SEK
Värdering10 000 SEK
VÄGGHÄNGARE, 1800-/1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLAR, 1 par, silver, 1900-tal, tot vikt ca 179 g
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SAFTSERVIS, 12 del, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
REMMARE, 2 st, glas, 1700-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
REMMARE, 2 st, glas, 1700-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
PLUNTOR, 2 st,, glas, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, glas, 1700-/1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
FLASKA, glas, 1700-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SELTERGLAS OCH KARAFF, 3 del, glas, 1800-talets första hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering500 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FAT PÅ FOT, blått glas, sannolikt 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
CHAMPAGNESTRUTAR, 11 st, glas, 1800-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
KARAFFER, 1 par, glas, 1800-tal
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
OSEP MAIDANJUK (1886-1961), olja på pannå, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SNAPSGLAS, 12 st, glas, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SPETSGLAS, 1700-tal, fot med innesluten spiral
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FLASKA, glas, 1700-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
TAVLA, 1700-tal, Konung Gustaf den III:s tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering1 200 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SNAPSGLAS, 13 st, glas, dekor av monogram Gustaf III
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OLLE ALBERIUS, skulptur, glas, Orrefors, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
MATBORD, Åmells, gustaviansk stil, sent 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
WÜRTEMBERGISCHE METALWARENFABRIK (WMF), skål, nysilver och glas, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 6 st, sk östgötastolar, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK