SPARBÖSSA, mässing, Östergötlands Enskilda Bank, 1900-tal.
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
KRUS, stengods, Gustafsberg, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SILVERATTIRALJER, 3 del, bla svenska stämplar 1869 och 1906, tot vikt ca 95 g
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
GOLVUR, 1800-tal
GOLVUR, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATSERVIS, 50 del, porslin, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
CAFÉSTOLAR, 6 st, 2000-tal
CAFÉSTOLAR, 6 st, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
CAFÉSTOLAR, 6 st, 2000-tal
CAFÉSTOLAR, 6 st, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SILVERFÖREMÅL, 7 del, bla syset, tot vikt ca 52 g
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, 2 st, porslin, kinesisk stil, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, taklampa, mässing, modell 532, Markaryd
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
PIPHUVUDEN, 2 st, silver, svenska stämplar 1846 samt 1886
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SEKRETÄR, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SKÅP, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BORDSRAMAR, 1 par, mässing och glas, sannolikt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
TISSOT, herrarmbandsur, 14k guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 14,4 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering6 000 SEK
HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", bringare och tekanna, Rörstrand
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
GARDINOMTAG, 1 par, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, motiv av mistel, Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, 1800-tal, oljemålningar
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
BÄGARE, silver, 1700-tal, vikt ca 34 g
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BURKAR MED LOCK, 2 st, glas, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MORTEL, marmor, 1900-tal
MORTEL, marmor, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SIGILL OCH MÅTT, 5 st, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, "Björkstubbe", Eugen Montelin, Reijmyre glasbruk
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
JARDINIÈRE, nysilver och kristall, Danmark, 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
MINIATYRMÅLNING, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VAS, glas, 1900-tal
VAS, glas, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MATSALSMÖBEL, 7 delar, rokokostil, 1900-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
OLGA SEMENOVA (Ryssland, född 1953), akvarell, signerad
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
ANNA CASTELLI FERRIERI, "Componibili", 5970, Kartell
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
ARMBAND, 2 st, 18k guld, tot vikt 2,9 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
SAMLING BESTICK, silver, tot vikt ca 280 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, motiv av slåtterblomma, Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k roséguld, med rubiner tot ca 0.56 ct, vikt ca 3 g
Slutpris5 000 SEK
Värdering7 000 SEK
PHILIPPE STARCK, stolar, 1 par, "Eros", Kartell, Italien
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
KRYDDHYLLA, Pyro, Gustavsberg
KRYDDHYLLA, Pyro, Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SNAPSGLAS OCH LIKÖRGLAS, 9 del, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PETER PAUL RUBENS, efter, 3 st, gravyrer, 1700-/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK