TISSOT, "Seastar Seven", herrarmbandsur, 18k guld
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 23k guld, tot vikt inkl ring och band ca 23 g
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 SEK
RING, platina, carmosémodell, smaragd ca 0.70 ct, krans av diamanter tot ca 0.30 ct, vikt ca 5,7 g
Slutpris9 000 SEK
Värdering12 000 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Vantaggio, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, alabaster. 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, större modell, 1900-/2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, samtida, IKEA
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
AKUSTISK GITARR, Valencia, CG 160
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKKRONA, mässing, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKE, mässing, 1700-tal
LJUSSTAKE, mässing, 1700-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
JASPER MORRISSON, stol, "Hal", Vitra, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKAR, 3 par, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
STRYKJÄRN, med ställ, mässing, 1700-/1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
PALL, "AWAB", 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGHÄNGARE, svartlackerad metall, 2000-tal, industristil
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, Falkenbergs Belysning, modell 6473, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
ANNA CASTELLI FERRIERI, "Componibili", 5970, Kartell
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
SAMLING HATTAR, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, sidobord, "LTR occasional table", Vitra, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
DUKAR, 2 st, bomull, bla Arto Pura, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR NYLUND, "Kronskålen", porslin, Rörstrand
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st, glas, "Arktia", Iittala, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SIDEBOARD, 1940-tal
SIDEBOARD, 1940-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TEKANNA, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, blyglas, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
BARSTOLAR, 1 par, Vantaggio, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt Ghom, old, ca 322 x 193 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
MÄSSINGSFÖREMÅL, 4 del, mestadels 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OMEGA, herrarmbandsur, 1950-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
MATSALSMÖBEL, 5 delar, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, sannolikt 1800-tal,  tot vikt ca 100 g
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
HÄSTATTIRALJER, 2 del, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, Gesa Calendar, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
MIKROSKOP, Carl Zeiss Jena, nr 75208, 1920/30-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
COLLIER, 4 st, bla bärnsten och brons, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, 6 del, silver, 1800-tal, tot vikt ca 275 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, Andreas Isberg, Skänninge, 1804, vikt ca 96 g
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
RAGUSKED, silver, svenska stämplar Tornberg 1806, vikt ca 90 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
TRÄDGÅRDSBÄNK, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERD KONSTNÄR, tusch, otydligt signerad, daterad 1904
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 14,9 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 SEK
ORIENTMATTA, Afshar, sannolikt old, ca 147 x 185 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
SNURRSTOL, Offecct, 2000-tal
SNURRSTOL, Offecct, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK