TOMTE MED LYKTA, lergods, Heissner, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
WILLIAM PAULSON (1901-1955), olja på pannå, signerad och daterad -47
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, Alton, tot vikt ca 3,8 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 800 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, tekopp/skål, stengods, ''Entré'', Rörstrand
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BOJAN, porslin, Kina, 1700-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SYBORD, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, stengods, kinesisk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, majolika, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering200 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
MORTEL MED STÖT, mässing, 1700-/1800-tal, större modell
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, svenska stämplar bl a Graumann 1871, tot vikt ca 72 g
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SOPPSLEV, silver, GAB Stockholm 1926, vikt ca 152 g
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
JEAN DEWASNE (Frankrike, 1921-1999), färglitografi, signerad och numrerad 132/175
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅP, Förenade Möbelfabrikerna, Linköping, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering2 000 SEK
TABURETTER, 1 par, gustaviansk stil. 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
BORDSUPPSATS, nysilver, GAB, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil. 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SACCOSÄCK, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
KLACKRING, 18k guld, vikt ca 9,2 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering3 000 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 1900-/2000-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, mässing och teak, 1950-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
PETER DAHL (1934-2019), färglitografi, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering1 200 SEK
SOFFA, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
SOFFBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
FIGURER, 3 st, skuret trä, bla av Carl-Johan Trygg, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CARL DELDEN (1906-1997), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KLACKRING, 18k guld, vikt ca 6,5 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
SNURRFÅTÖLJER, 1 par, samtida, Helland, Norge
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, tot vikt ca 5,9 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
FORM, koppar, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE, 18k guld, med fasettslipade bruna stenar, tot vikt ca 3,3 g
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
FIGUR, lergods, tomte, Heissner, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 5 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
SAMEKNIV, 1900-tal, monogramsignerad CA
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
SNUSDOSA, silver, 1800-tal, nielloarbete, LL&C Stockholm 1886, vikt ca 122 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
FIGUR, keramik, Heissner, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGUR, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
BROSCH, 18k guld, med blå syntetiska stenar, vikt ca 7,3 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
BOKHYLLOR, 1 par, 1950-/60-tal
Slutpris250 SEK
Värdering1 200 SEK
HASSELBLAD 600C, spegelreflexkamera med objektiv och tillbehör, 1960-/70-tal
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
FOLKDRÄKT, Skedevi, dam, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
FICKUR MED FICKURSSTÄLL, silver och bronserat gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
RING, silver, med bergkristall, svenska stämplar RCG, 1960-/70-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK