BORDSPENDYL, patinerad metall, jugend, omkring år 900
Slutpris700 SEK
Värdering1 800 SEK
CHRIS MARTIN, "Icha", barpallar, 1 par, Massproduction, samtida
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
SERVISPORSLIN, "Blå Blom", Gustavsberg
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
BOKMÄRKE, sterlingsilver, vikt ca 11 g
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DESIGNERS GUILD, 1 par gardinlängder, siden, 2000-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, nysilver, sannolikt 1800-talets mitt, större modell
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK
FASADLYKTOR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KARAFFER OCH GLAS, 8 del, glas, 1800-tal bla empire
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
FÖNSTER, 6 st, 1800-/1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
CERTINA, armbandsur, 18k guld
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 500 SEK
DUKAR, 8 st, linnedamast, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Belid, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PETER PAUL RUBENS, efter, gravyr, 1700-/1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Enea Lottus, formgiven av Lievore Altherr Molina, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
JOHAN BJURMAR, 1 par vaser/ljuslyktor "Mareld", Skruf för Firma Svenskt Tenn, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
JOSEF BRUNNER (Ungern, 1916-1984), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
NITTSJÖ, tomtar, 8 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
PORSLINSTAVLOR, 6 st, Bavaria, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LÅDFACK, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, Belid, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGEL, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR OCH PALLAR, 6 del, smide, 1900-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
WALTER GUSTAFSSON, lockskål, kolmårdsmarmor, monogramsignerad och daterad 1990
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SCHATULL MED KARAFFER, kristall, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL, trä, Håkan Palm 1990
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKÅLFAT, glas, Iittala, sannolikt 1970-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
MATSKED OCH KAFFESKED, silver, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RING, 14k guld, vikt ca 5,8 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SPELBORD, sengustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ELDHUNDAR, 2 st, smide, 1700-/1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
PIEDESTAL, förgylld och bronserad, 1900-al
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK
SERVERINGSVAGN, 1950-/60-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGTELEFON, Kungl Telegrafverkets IVD, ca 1930-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
FOT TILL BORDSUPPSATS, vitmetall, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KLACKRING, 18k guld, med onyx, vikt ca 7,2 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
LJUSSTAKE, mässing, barock, sannolikt 1700-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
MODELLBÅT, trä, eka, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
RUMSAVDELARE/HYLLA, 1900-talets första hälft
Slutpris850 SEK
Värdering2 000 SEK
MAJOLIKAPORSLIN, 7 del, majolika, mestadels sent 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VAS, keramik, sannolikt Upsala-Ekeby tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK