RING, 20k guld, vikt ca 6,9 g
RING, 20k guld, vikt ca 6,9 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
RING, 23k guld, svenska stämplar, vikt ca 6 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅP, 1800-tal, furu
SKÅP, 1800-tal, furu
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med fasettslipade akvamariner, tot vikt ca 6 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k vitguld, med faettslipad akvamarin, tot vikt ca 11,7 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SØREN ROSE STUDIO, sideboard, "Reflect", Muuto, samtida
Slutpris9 600 SEK
Värdering10 000 SEK
PELARBORD, 1800-/1900-tal
PELARBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SILVERSMYCKEN, 6 del, bla collier och armband
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, lergods, "Tellus 8", Bo Fajans, omkring 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
BORDSGAFFLAR, 6 st, silver, tot vikt ca 212 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SKRIVSKÅP, 1800-tal
SKRIVSKÅP, 1800-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 14k guld, 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKE, mässing, sannolikt 1800-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
EERO AARNIO, "Puppy", Magis, Italien, samtida
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
MATTA, rölakan, sannolikt sent 1900-tal, monogramsignerad RB/AB, ca 248 x 164
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
HANS HEDBERG (1917‑2007), skulptur, starkeldsfajans, Biot, Frankrike, monogramsignerad
Slutpris24 000 SEK
Värdering30 000 SEK
MYNT/HÄNGE, 23k guld, vikt ca 10 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 SEK
DAMARMBANDSUR, Tissot, 18k guld
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
KORG, rotarbete, sannolikt 1900-tales början
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
THOMAS PYNE (1843-1935 Storbritannien), olja på duk, signerad
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 6 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
RING, 18k tvåfärgat guld, vikt ca 7,5 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
RING, 23k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 4 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
COLLIER, sterlingsilver, Mexiko, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Dux, art déco, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFA, ek, omkring år 1900
SOFFA, ek, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 242 x 173 cm
MATTA, Kelim, ca 242 x 173 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
DESIGNERS GUILD, 1 par gardinlängder, siden, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
ÖRONLAPPSFÅRÖLJ, IKEA, Stockholm, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING GLAS, 13 del, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPA, metall, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLYKTOR, 2 st, blyglas, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, Orrefors
VINGLAS, 6 st, glas, Orrefors
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, porslin, sannolikt Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Swedese, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-tal, Dalarna
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
HÄNGE, 18k guld, med månsten, tot vikt ca 1,5 g
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK
SERVISPORSLIN, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KOLONNER, 1 par, 2000-tal
KOLONNER, 1 par, 2000-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
GUNNAR CYRÈN, 6 st, vinglas, glas, "Chateau", Kosta Boda
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING FILMAFFISCHER, 6 st, 1960-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 25 g
Slutpris10 500 SEK
Värdering12 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing och marmor, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
PHILIPPE STARCK, stolar, 1 par, "Eros", Kartell, Italien
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
STEFAN DIEZ, hylla, "New order combination", HAY, samtida
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK