SVEND AAGE HOLM-SØRENSEN, taklampa "Opal arch", 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
RING, 23k guld, svenska stämplar, vikt ca 6,8 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 3 par, silver, bla med odlade pärlor
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, sidobord, "LTR occasional table", Vitra, samtida
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
LJUSKRONA, oskariansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
BENGT BLOMQVIST, collier och 1 par örhängen, tenn, 1971
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla halvädelstenar, malakt, emaljarbeten, odlade pärlor, broscher, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
RINGAR, 2 st, 20k guld, vikt ca 9,9 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 SEK
BARPALL, Johanson Design, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ARMBAND, 18k guld, med briljantslipad diamant ca 0,25 ct, tot vikt ca 18 g
Slutpris8 200 SEK
Värdering9 000 SEK
PALLAR, 2 st, Lammhults, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
NIELS HVASS, bänk, "Cutter", Skagerak, Danmark, samtida
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
LANTERNA, koppar, HG, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SÄTTUGNSPLATTOR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KRUS, lergods, 1800-tal
KRUS, lergods, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORD, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DAMEJEANNE, grönt glas, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESKEDAR, 9 st, silver, tot vikt ca 105 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
CHARLES WILLEM MEREDITH VAN DE VELDE (Nederländerna, 1818-1898)
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
NECESSÄR, 1900-talets mitt
NECESSÄR, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVSTOL, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
ETAGEBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ELSA STACKELBERG, 1 par trädgårdsstolar, Fri Form, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
INNERMOST, bordslampa, "Asteroid", för inomhus och utomhusbruk, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BROSCH, 18k guld, med granater, tot vikt ca 7 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
FAT OCH DOSA, silver, bla Birmingham, England, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 136 g
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJ, 1900-/2000-tal
FÅTÖLJ, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BRINGARE, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
PEKKA NIEMI, olja på duk, signerad och daterad 1988
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
PALL, allmoge, Dalarna 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
MORTLAR MED STÖTAR, 2 st, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, lergods, Gefle, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1984, vikt 22 g
Slutpris9 200 SEK
Värdering10 000 SEK
ÅKE ARENHILL  (1920 - 2018), 4 st, färglitografier, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
HEE WELLING, "About a table AAT20", matbord, HAY
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BARPALLAR, 3 st, Offecct, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BROSCH OCH RING, 18k guld, med citrin och orange sten, tot vikt ca 5,3 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt, med Perstorpsskiva
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
CLUTCH/AFTONVÄSKA, guldfärgat skinn, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND OCH COLLIER, silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGVITRINSKÅP, 1800-tal
VÄGGVITRINSKÅP, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
STIG ÅKERVALL (1919-1951), olja på duk, osignerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, "Tolomeo lettura", Michele De Lucci & Giancarlo Fassina, Artemide
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
LAGE LINDELL (1920-1980), färglitografi, signerad L Lindell och numrerad 15/29
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SNURRFÅTÖLJER, 1 par, Ikea, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), tusch, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK