JENS JUUL EILERSEN, soffa, Eilersen, 2000-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
JONAS WAGELL, bordslampa "JWDA", Menu
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
CHRISTIAN DELL, taklampa, Kaiser Idell 6621-P, Fritz Hansen
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, industrimodell
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
EERO AARNIO, "Puppy", Magis, Italien, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ANNA CASTELLI FERRIERI, "Componibili", 4967, Kartell
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
LODSTRYKJÄRN, 3 st, mässing, 1700-/1800-tal, bla större modell
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL PÅ FOT, större modell, kristall, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Etch", samtida, mässing
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
FILBUNKESKÅLAR, 4 st, glas, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
KNOPPBRÄDA, allmoge, 1800-tal
KNOPPBRÄDA, allmoge, 1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, Omega De Ville, gulddoublé, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), blandteknik, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall och plåt, funkis, 1930-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
ÅKE WESTIN (1939-), färglitografi, signerad och numrerad 151/360
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SNURRFÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MOCKASKEDAR, 8 st, silver, tot vikt c 75 g
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, Stockholm, tot vikt ca 7,2 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
KARAFF, lergods, Höganäs, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
HEE WELLING, fåtölj med fotpall, "About a lounge", HAY
Slutpris2 200 SEK
Värdering4 000 SEK
TAF ARCHITECHTS, taklampa, "Ambit", Muuto
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KORGSÄNG, rotting, 1900-tal
KORGSÄNG, rotting, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
MOTOR, Honda GX140, Electronic Ignition, 19/2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
VÄXELTELEFON, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, pressglas, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, Certina, guld på stål, herr
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPA, patinerad mässing, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
ACHILLE CASTIGLIONI & PIO MANZÙ. taklampa "Parantesi", formgiven för 1971 för Flos.
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
FÖNSTERLAMPOR, 3 st, "E27", Muuto, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
STIG LINDBERG, Tekanna, "Berså", Gustavsberg, porslin, 1960-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 SEK
SKÅL, silver med glasinsats, Tyskland, 1900-tal, vikt exklusive glas ca 547 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 33 g
Slutpris13 500 SEK
Värdering15 000 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, vikt ca 22 g
Slutpris9 200 SEK
Värdering11 000 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, motiv av linneor, Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HEE WELLING, "About a table AAT20", matbord, HAY
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 SEK
CIGARETTETUI, FINGERBORG OCH BOKMÄRKE, silver, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
TAKKRONA, metall, swedish modern, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOL, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 8 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
KRITPIPOR, 3 st, Stockman
KRITPIPOR, 3 st, Stockman
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, "Stockholm", Ikea, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 23k guld, tot vikt inkl band ca 36 g
Slutpris17 000 SEK
Värdering19 000 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt a 8,6 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK