BORDSSKEDAR, silver, GAB Stockholm 1955, tot vikt ca 429 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
TAKLAMPA, Secto Design Oy, samtida
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
TRATTAR, 4 st, koppar, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
TESKEDAR, 12 st, silver, svenska stämplar bl a 1906, tot vikt ca 190 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, 4 st, sk Göteborgsstolar, 1800-talets slut
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
GUNNAR ANDER, kandelaber, Ystad Metall, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
RING, 18k guld, Alton, med turkos, vikt ca 3,4 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
VINGLAS, 9 st, rött glas, Reijmyre, sannolikt Monica Bratt, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
FIGURIN, parian, sannolikt Kaiser, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKE, mässing, Metallslöjden Gusum, 1900-/2000-tal, större modell
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, glas och mässing, Orrefors, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
THOMAS BENTZEN, stålbord, "Linear" Muuto, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
MOCKASKEDAR, 11 st, silver, tot vikt ca 156 g
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
VASER, 1 par, porslin, Japan, Kanton, 1800-/1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
SILVERSMYCKEN, bla armband Bismarck, collier, hänge sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SUPKOPPAR, 4 st, silver, tot vikt ca 185 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, tot vikt ca 109 g
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK
RINGAR, ÖRHÄNGEN OCH SJALNÅL, 18k guld, tot vikt ca 12 g
Slutpris4 200 SEK
Värdering6 000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien Afrika, Gustavsberg
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
MICHEL THONET, stol, modell "No 14", för T.O.N, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MATGRUPP, 5-delar, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
KARL-ERIK GRAPE (1911-2006), olja på papp, signerad, otydligt daterad 48
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
VASER, 1 par, cloisonné, orientaliska, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
BRÖDERNA ANDERSSON, soffa, tresits, "Ambassadör", 1900-/2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
EERO AARNIO, "Puppy", Magis, Italien, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
HÄNGEN, 3 st, 18k guld, tot vikt ca 2,3 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 100 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 10 del, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, tot vikt ca 7,6 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
TALLRIKAR, 9 st, grönt glas, sannolikt Arthur Percy, 1900-tales mitt
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
FICKUR, 14k guld,  sk mormorsur, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
SAVONETTUR, 14k guld, Helvetia, vikt ca 76 g
Slutpris5 600 SEK
Värdering4 000 SEK
DECADENT, axelremsväska, skinn, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SEIKO, armbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 29 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, onyx, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORD, 2000-tal, trä och gjutjärn
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, vikt ca 3,3 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
DAGBÄDD, 2000-tal
DAGBÄDD, 2000-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
RONAN OCH ERWAN BOUROULLEC, vägghylla, Vitra, medium
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BRONSSMYCKEN, bla Ilkka Jussila samt  Kalevala, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LÖPARE, sannolikt altarduk, broderad med guld- och silvertråd, sannolikt 1800-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
FOLKDRÄKT, Skedevidräkt, Östergötland, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MICHAEL KORS, axelremsväska, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
SUPKOPPAR, 10 st, silver, CG Hallberg 1946, vikt ca 276 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK