TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ALLIANSRING, 18k vitguld, med safirer, tot vikt ca 2,4 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
HÄNGE, 18k vitguld, med 10 diamanter, tot vikt ca 1,2 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, empirestil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
SEIKO, armbandsur, stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
BAJONETT, Sverige, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
KÄPP, trä och silver, GAB, 1928
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld och vitguld, vikt ca 4,8 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
BRICKA, Svenskt Tenn, mönster av Josef Frank, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
GOLVUR, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, med citrin ca 6,50 ct, tot vikt ca 8,5 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VITVINSREMMARE, 7 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
MATSKEDAR, 10 st snarlika, mestadels 1800-tal, silver, tot vikt ca 580 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 4 st, silver, Nils Tornberg, Linköping 1796/1797, tot vikt ca 258 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
ORIENTMATTA, Bakhtiari, ca 190 x 280 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
FISKBESTICK, 24 del, silver, Hallbergs Stockholm 1950, tot vikt ca 1 630 g
Slutpris8 600 SEK
Värdering8 000 SEK
JOSEF FRANK, gardinkappa, "Herbs", 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER/DRÄKTSMYCKE, silver, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BANG & OLUFSEN, skivspelare Beogram 1900, Beomaster 1900 samt 1 par högtalare Beovox S60, 1970-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 1,9 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPA, &Tradition, "Space Copenhagen SC6", samtida
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
BESTICK, silver, tot vikt ca 265 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
BYRÅ, nyrokoko, 1800-talets slut
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi, signerad och daterad 88
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORD MED LÅDA, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
SJÖSKUMSPIPA OCH KÄPP, med silverdetaljer, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KIKARE, Cinemascope, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VAS, porslin, Japan, 1800-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
DRYCKESHORN, nysilver och horn, GAB, Stockholm, 1800-/1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
JOSEF FRANK, duk, Svenskt Tenns sömnadsateljé, i mönster "Mille fleurs" formgivet på 1940-talet
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
KOPPARFÖREMÅL, 6 del, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOL, sk puderstol, renässansstil, 18-/1900-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering600 SEK
SECTO DESIGN, "Aspiro 8000", taklampa, samtida, Finland
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, mässing, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
FAT, brons, Arvika Konstsmide, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
MORTEL, kolmårdsmarmor, 1800-tal, större modell
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
SEKRETÄR, 1800-tal, fanerad med mahogny
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING ENKLARE ARMBANDSUR OCH FICKUR, quartzverk
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 1 par, senbarock
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld Olma, 1900-talets mitt
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 SEK
MATSALSMÖBEL, 7 del, 1900-talets andra hälft
Slutpris950 SEK
Värdering2 000 SEK
KUDDFODRAL, 2 st, 1900-/2000-tal, mönster av Josef Frank och Estrid Ericson
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), tusch och blyertsteckning, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK