STAFFAN JOHNSSON, 7 st kryddburkar, porslin, "Vildblomster", Jie Gantofta, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FIGURER, 4 st, lergods, formgivning Ruth Vetter, Nässgränsgården, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant ca 0.35 ct, tot vikt ca 2,9 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, 1900-tal
TRÄDGÅRDSSOFFA, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
BERTIL JÄGLING, olja på pannå, signerad och daterad 58
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
MODELLBIL, Ford Crown Victoria, Road Signature Collection
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SERVIETTER, 12 st, hellinne, Almedahls
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
FISKFAT, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS, glas, 1900-talets mitt
VAS, glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LJUSVEKESAX MED BRICKA, mässing, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ELSA STACKELBERG, solsäng, Fri Form
Slutpris7 600 SEK
Värdering5 000 SEK
Slutpris8 200 SEK
Värdering5 000 SEK
BORDSLAMPA, rot, 1900-tal
BORDSLAMPA, rot, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 2 st, bärnsten, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GOLVVAS, keramik, Tyskland, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CARL MALMSTEN, stolar, 1 par, "Ulfåsa", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, "Anita", Gustavsberg, 1960-/70-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
MOCKASKEDAR, silver, tot vikt ca 145 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
FIGURIN, porslin, Rosina Wachtmeister, Goebel
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SERVISGLAS, 11 del, Reijmyre glasbruk, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, 18k guld, vikt ca 87 g
Slutpris8 200 SEK
Värdering10 000 SEK
SKÅLAR, 3 st, kristall, Orrefors, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GLASSERVIS, 38 del, slipad dekor, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ANGELICA WIIK, färglitografi, signerad och numrerad
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, bronserat gjutgods, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SOFFA, Bröderna Andersson,  klädsel "Lotus Lin" GP & J Baker, 2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering4 000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM (Finland, född 1935), 1 par örhängen, 18k guld, med briljantslipade diamanter, Lapponia, Helsingfors
Slutpris3 900 SEK
Värdering5 000 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, mestadels 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 233 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, tot vikt ca 600 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, Kelimvävnader, ca 50 x 50 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SIDENBRODERI OCH MÅLNINGAR, 3 st, Kina, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Markaryd, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
FIURER, 1 par, porslin, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k vitguld, briljantslipade diamanter tot ca 0.15 ct, tot vikt ca 3,9 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
LOVE NEUSCHÜTZ, "Ypsilon", soffbord, Karl Andersson & Söner
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
CAFÉSTOLAR, 4 st, 2000-tal
CAFÉSTOLAR, 4 st, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
KAFFESKEDAR, 28 st snarlika, silver, modell franska liljan, tot vikt ca 442 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
MATBORD, barockstil, "Lamier", Trendrum, 2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k guld, med safir ca 0.90 ct och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 7 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ABRAHAM WALKOWITZ (Ryssland, 1878-1965), blandteknik, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SERVISPORSLIN, 6 del, Deco, Hälsingborg, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 8 g
Slutpris3 100 SEK
Värdering4 000 SEK
SMYCKEN, 18k guld, bl a med fasettslipad syntetisk spinell, tot vikt ca 13,6 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 500 SEK