RING, 18k guld, svenska stämplar 1966, grön cabochonslipad sten, tot vikt ca 5,9 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, Seiko, herr, stål, automatiskt urverk
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, Kelim, galleri, ca 396 x 83 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBAND, 18k vitguld, Unoaerre, Italien, vikt ca 24 g
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 SEK
MATSKEDAR, 16 st, silver, modell franska liljan, tot vikt ca 890 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, karmstolar, 3 st, "Småland", 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS, kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
FICKUR, silver, Omega
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
FÄLLBORD, 18-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
JACOB ÄNGMAN, 12 st, "Rosenholm", GAB, Stockholm, år 1970, total vikt ca 180 gram
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Wallendorf, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
KARAFFER, 2 st, 18-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GULDSMYCKEN, 6 st, 18 samt 14k guld, tot vikt ca 15 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering6 500 SEK
ARMBANDSUR, Certina automatic, herr, stål
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
KISTA, Skåne, allmoge, 1800-tal, datering 1830
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
TISSOT, armbandsur, stål, "Visodate", Seastar automatic, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
LEKSAKER, bla Gemla, 1900-talets mitt
Slutpris1 800 SEK
Värdering300 SEK
FIGURINER, 8 st, porslin, bl a ENS och Goebel, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, old, figural, silkeinslag, ca 160 x 110 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
LASSE ÅBERG (född 1940), färglitografi, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
CARL MALMSTEN, sängbord, 1 par, "Birgitta", Bodafors, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
GULD, bla ett par örhängen, tot vikt ca 6,5 g
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 200 SEK
BORDSLAMPA, trä och glas, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
RING, 20k guld, Z&S 1928, vikt ca 6,3 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
SPEGEL MED BYRÅ, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1949, vikt ca 8,5 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 2 st, silver, med bärnsten och malakit
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 10 g
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 500 SEK
KOPPARSTICK, 1800-tal, "S.M. Charles XVème Roi de Suède et de Norwège"
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
TAPIO WIRKKALA, 2 st, vaser, glas, Iittala
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
THAU OCH KALLIO, stolar, 4 st, "Yksi 3340", Fredricia Furniture
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 SEK
FAT PÅ FOT, 2 st, pressglas, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TOMAS JELINEK, brickbord, för Ikea, 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
ORIENTMATTA, old, c 295 x 205 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn, samtida
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
FIGURIN, porslin, Rosina Wachtmeister, Goebel
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FIGURINER, 2 st, Dux, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KONSTANTIN GRCIC, 5 st barstolar "Miura", för Plank, Italien
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
VAS, iriserande glas, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, med onyx, tot vikt ca 6,4 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
HEE WELLING, 1 par stolar, "About a chair", HAY
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
LEIF JØRGENSEN, matbord, "Loop", Hay, Danmark
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
FAT, tenn, 1700-/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, "Stone lamp", formgiven av Norm Architects för Menu
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK